Diyarbakır’da 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurları adalet talep etti

Diyarbakır'da bir araya gelen 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurlarının aileleri 28 Şubat kararlarının iptal edilmesini ve FETÖ yargısı mağdurlarının özgürlüğünü talep etti.

Diyarbakır’da 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurları adalet talep etti
Diyarbakır
Diyarbakır’da bir araya gelen 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurlarının aileleri 28 Şubat kararlarının iptal edilmesini ve FETÖ yargısı mağdurlarının özgürlüğünü talep etti.

Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan 15 Temmuz Şehitler Parkında bir araya gelen 28 Şubat ve FETÖ Yargısı Mağduru Aileler İnisiyatifi ortak bir basın açıklaması yaptı. Alana, ellerinde 28 Şubat siyasi kararlarını ve FETÖ yargısını protesto eden dövizlerle gelen aileler mağduriyetlerin giderilmesini istedi. Aileler adına açıklama yapan Üzeyir Yuva, 28 Şubat’ın brifingli yargısının kararları yetmezmiş gibi bir de FETÖ yargısının kararları ile mağdur edilen masumların artık görülmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu mahşeri vicdanın talebidir. Adalet, günü gelince yenecek bir put olmamalıdır. Adalet, kendini ülkenin elit sınıfı gören küçük bir azınlığın hayat bulduğu bir araç da olmamalıdır. Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesidir. Adalet herkese hakkınca muamele etmektir. Adalet, en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır. Bu münasebetle zindanlarda olan 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurları derhal özgürlüklerine kavuşturulmalıdır. Çeyrek asırdır hayatı zindanlarda tükenen mazlumların mağduriyeti maddi ve manevi olarak giderilmelidir. Çıkarılacak yasa ile bu teminat altına alınmalıdır. Uzun yıllardır devam eden mağduriyetlere neden olan sorumlular yargılanmalıdır. Yargıda, hukuk sisteminde adalet anlayışı kurumsallaştırılmalı, tüm kamu kurumlarının da bunu içselleştirmesi için gerekli yasal tedbirler alınmalıdır. Her şeyden önemlisi, gelecek nesillerin de benzer mağduriyetler yaşamaması için, yeni sivil bir anayasa yapılmalı Halkın inancı ile barışık anayasa çalışmalarına zaman kaybetmeden başlanmalıdır” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...