Tunceli'de ayılar böyle görüntülendi

Tunceli'de Aleviler tarafından kutsal kabul edilen Düzgün Baba ziyaretgahında kesilen kurbanlardan arta kalan etleri yiyen ayılar görüntülendi.

Tunceli'de ayılar böyle görüntülendi Genel

Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Kıl köyünde bulunan ve Aleviler tarafından kutsal kabul edilen Düzgün Baba ziyaretgahını her yıl binlerce kişi ziyaret ederek kurban kesiyor. Düzgün Baba Dağı'nın eteğinde bulunan Cemevi'nde dedelik yapan Cemal Can, ziyarete gelenlere kurban duası ve dedelik hizmeti vermenin yanı sıra kesilen kurbanlardan arta kalan etleri yemek için cemevine gelen yaban hayvanlarını da kayıt altına alıyor.

Cemevi Dedesi Cemal Can, kurbandan arta kalan sakatatları başta ayılar olmak üzere kurt ve tilkiler için cemevi yakınlarında ağaç dallarına asarak ve doğaya bırakarak yaban hayvanlarının karınlarını doyurmasını sağlıyor.

Cemevi'ni en sık ziyaret eden yaban hayvanlarının başında ise ayılar geliyor. Cemevi çevresinde bulunan ağaçlara kurban etlerinden arta kalanları asan Dede Cemal Can, ayıların etleri ağaçtan almak için verdiği mücadeleyi de kayıt altına alıyor. Dede Can tarafından çekilen görüntülerde, iki ayının ağaçlara asılan et parçalarını almak için iki ayak üzerine kalkmalarının yanı sıra yavrusunu doyurmak için ağaç dallarıyla mücadele eden anne bir ayı da kayıt altına alınırken bir başka görüntüde ise tilkinin kendisi için bırakılan yiyecekleri yemesi görülüyor.

Dedelik hizmetinin yanı sıra yaban hayvanlarını da kayıt altına aldığını belirten Cemal Can, "Gece burada çoğu zaman yalnızım. Buraya doğada yaşayan ayı, tilki gibi hayvanlar geliyor. Gece onlarla ilgileniyorum. Sürekli burada olduğum için onlarla dost, arkadaş oldum. Bir tilki vardı eskiden peşimden ikinci kata kadar gelirdi. Ayılar yine aynı. Bazı zamanlar oldu ki ayılarla, tilkilerle ekmeğimi paylaştım. Bir gece hiçbir şey yoktu. Tilkiye ayran ve yoğurt verdim. Sakatatları alıp hayvanlara veriyorum" diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom