Bıçaklar kurbanlıklar için bilendi

Elazığ’da Kurban Bayramı'nın arifesinde bıçak bileme çarkları daha hızlı dönmeye başladı.

Bıçaklar kurbanlıklar için bilendi Güncel

Elazığ’da kurbanını daha rahat kesmek isteyen vatandaşlar, soluğu bıçak satıcıları ve bileyicilerinde alıyor. Bazıları Kurban Bayramı için yeni bıçak alırken, kimi vatandaşlar da eski bıçaklarını biletmeyi tercih ediyor. Bir hafta önceden mesaiye başlayan bıçak bileme ustaları, bayram arifesinde en yoğun günlerini yaşıyor. Ustalar, bıçakları yetiştirmek için akşam geç saatlere kadar çalışıyor.

İşlerinin 4 gündür daha yoğun olduğunu belirten 10 yıllık bileme ustası olan 47 yaşındaki Abdurrahman Kahya, “Çünkü kurban alıp kesecek olanlar belli oluyor. O yüzden bu 3, 4 gündür bayağı bir yoğun geçiyor. Yani biz burada yatıp, kalkıyoruz. Son 1 hafta içerisinde 5 bine yakın bıçak biledik” dedi.

İyi bir bıçak hakkına bilgi veren Kahya, “İyi bıçak keskin olmalı ve ele oturmalı. Bıçak kullanılabilecek bir boyda ve çelik olmalı. Ağzının dönüp, dönmemesine dikkat edilmeli. Kurban kesilmeden önce bıçağı denemeli. İyi bir kurban bıçağının fiyatı 20 TL'den başlıyor. Bıçakları 3 TL'ye, satırları 3 TL ile 5 TL arasında biliyoruz” diye konuştu.

Son 3 gündür yoğunluk olduğunu ifade eden Ahmet Ayaz ise, “Kurbanda kullanabilecek bütün bıçaklarımız mevcut bulunmaktadır. Burada bıçakları satıyoruz ve yan taraftaki dükkanımızda sattığımız bıçakları biletiyoruz. Bu meslek ustalık gerektiren bir meslek. Doğu tarafında Elazığ ve birkaç ilde aktif olarak devam ediyor. Zor bir meslek. Yetenek lazım” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom