Bakan Bayraktar, Elazığ'da

Bayraktar: "Kentsel dönüşüm çok büyük bir ihtiyaç"

Bakan Bayraktar, Elazığ'da Siyaset
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Revep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokrasi paketi ile bir adım daha atılmış olduğunu belirtip, "Ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını temin etmek için, yatırımları artırmak için bunları daha ileriye taşıyacağız.” dedi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bingöl’de bir dizi açılışa katıldıktan sonra Ankara'ya dönmek üzere Elazığ Havalimanı'na geldi. Havalimanında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Bayraktar, “Ülkemizde 11 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarla AK Parti olarak hep demokrasiden yana olduk, açılımdan yana olduk. Hürriyetlerden yana olduk ve yöresel hayat tarzının, insanların ana lisanında konuşma haklarının daha fazla öne alınması, askeri vesayetin azalması diğer din özgürlüğünün, inanç özgürlüğünün artırılması ve demokrasi ile özgürlüklerin artırılması içinde hep adım atıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Son zamanlarda depremler hakkında çeşitli spekülasyonlar olduğu yönündeki bir soru üzerine Bakan Bayraktar, “Türkiye depremler ile yaşamak zorunda. Geçtiğimiz on yıla baktığımızda sene içerisinde 4,5'den yukarı iki deprem ve şiddeti 6,5 den büyük üç senede bir defa deprem olduğu geçmişten edindiğimiz bir bilgi. Deprem bugün olacak diye bir bilgiyi dünyada ben bilmiyorum.” şeklinde cevapladı.
 
Ülkemizde ki kaçak yapıları, depreme dayanıksız yapıları mutlaka şehirler, köyler ve kasabalardan söküp atma ideallerinin olduğunu kaydeden Bakan Bayraktar, Türkiye’de büyük bir kentsel dönüşüm başlattıklarını, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de dün Meclis'in açılış konuşmasında çok önemli olarak kentsel dönüşüme işaret ettiğini hatırlattı. Türkiye’de kentsel dönüşümü mutlaka yapmak gerektiğini ifade eden Bakan Bayraktar, "O doğrultuda kentsel dönüşümü hızlandıracağız. Binalarımızı depreme dayanıklı hale getirmek zorundayız. Mühendislik hizmeti alan, enerjiyi savurmayan, modern hayatın getirdiği sosyal donatılar ile bezenmiş insanlara konfor bahşeden bir Türkiye hedefliyoruz. Bunun için çok ciddi gayret içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.
 
Bakan Bayraktar, Elazığ’ın kentsel dönüşüme çok ciddi şekilde ihtiyacı olduğunun vurgulayıp, "Biz Elazığ’da 19 hektarlık alanı Bakanlar Kurulu'ndan geçirerek riskli alan ilan ettik. Burada belki 4 bin, 5 bin konut yapılacak ve kentsel dönüşümü bununla tamamlayacağız.“ dedi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom