Harput Kalesi’ne seyir terasları yapıldı

Milattan önce 8. yüzyılda Urartular döneminde yapılan ve 2 bin 700 yıllık tarihe ışık tutan Harput Kalesi’ne gelen ziyaretçiler için seyir terasları yapıldı.

Harput Kalesi’ne seyir terasları yapıldı Güncel

Elazığ’ın eski yerleşim yeri olan tarihi Harput Mahallesi’nde, 2 bin 700 yıllık tarihi ile bilinen Harput Kalesi’nde kazı çalışmaları devam ederken, gelen ziyaretçiler için de çalışmalar yapılıyor. 2016 yılı kazı çalışmalarının sonuna doğru gelindiğini belirten Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç, bir taraftan projelerin hazırlandığını, diğer tarafından kalenin güvenli hale getirildiğini aktardı.

Kale için 2015 yılında Diyarbakır Koruma Kurulu’ndan aldıkları izinle seyir terasları için çalışma başlattıklarını belirten Doç. Dr. İsmail Aytaç, “Bu yıl ise bunun uygulamasını gerçekleştirdik. Batı ve Doğu seyir tepesi var. Surlarda gezen insanların, tehlike yaşamını ortan kaldırmış olduk. Şeffaf olduğu için ziyaretçilerin rahatlıkla ve güvenlik içinde çevreyi seyretme şansları oluyor” dedi.

Kalede bu yıl yapılan kazılarda bulunan ve zindan olarak bilinen yerin havalandırmasının da açıldığını aktaran Doç. Dr. Aytaç, “Koruma kurulundan izin aldıktan sonra oraya da aydınlatma yapacağız. Kalede hem kazı yapıyoruz, hem de konservasyon yapıyoruz. Bir taraftan da restorasyon projeleri için hazırlıkları tamamlıyoruz” diye konuştu.

Yapılan hizmetlerde Elazığ Valiliği İl Özel İdaresi’nin maddi olarak büyük destekleri olduğunu kaydeden Aytaç, kalenin artık 24 saat güvenlikli olduğunu, bu sayede kalede tahribat yapılmasının önüne geçildiğini aktardı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Mehmet @Tarihi yapılara saygı

30 Eylül 2016 11:43

Günümüzün metal balkon tasarımı tarihi yapıyı bozmuş tarihi yapıya uygun yapılsaydı iyi olurdu

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom