Cep telefonu ve tabletler bel ve boyun fıtığı nedeni

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayar kullanımı esnasındaki yanlış duruşun, bel ve boyun fıtıklarına davetiye çıkardığını söyledi.

Cep telefonu ve tabletler bel ve boyun fıtığı nedeni Sağlık

Teknolojik ürünlerinin kullanımının yaygınlaşması ile yanlış duruşa bağlı olarak bazı ortopedik ve travmatik hastalıkların daha sık görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Maalesef bu teknolojik araçların kullanımı çok erken yaşlara kadar çekildi. Bunlar uzun süre ve yanlış duruşla kullanıldığında postür dediğimiz vücut duruşuna zarar veriyor. Bu da ileride bel ve boyun fıtıkları gibi bir takım kalıcı hasarlara neden oluyor” dedi.

“YÜZ HİZASINDA KULLANILMALI”

Uygun duruşun ancak söz konusu araçların yüz hizasına ve karşıya bakacak şekilde yerleştirilmesi sayesinde olacağını belirten Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lordoz adını verdiğimiz boynumuzun hafif arkaya doğru kavisi ve kifoz adı verilen belimizin kavisi vardır. Biz, yanlış duruşla o kavisleri ortadan kaldırıyoruz ve kamburlaşma dediğimiz öne bükülme meydana geliyor. Uzun süre bükülmeler de bir takım dejeneratif değişikliklere, ağrılara, kas spazmlarına yol açabiliyor. Buna da halk arasında kulunç adı veriliyor. Bu nedenle cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayar kullanırken, araçların mümkün olduğu kadar yüzümüzün hizasında, tam karşıya bakacak biçimde yerleştirilmesi gerekir. Bu şekilde olumsuz etkiyi azaltabiliriz.”

EGZERSİZ FAYDALI

Masa başı çalışanların da ayrıca, lordoz ve kifozların doğal eğriliklerine uyacak biçimde destek yastıklarının da kullanabileceğini kaydeden Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, duruş bozukluklarına dair problemlerde bir uzmana başvurulmasını önerdi. Prof. Dr. Sinan Karaoğlu, “Çünkü biz olayın ciddiyetini tam karar veremeyebiliriz bu nedenle mutlaka gözükmekte fayda var. Ama hafif vakalarda vücut esnekliğinin artırılmasına yönelik, çok basit, günlük en fazla 5 dakikada uygulanabilecek hareketler omurga sağlığımızı korumamız açısından yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom