Elazığ'dan kısa kısa

06 Ekim 2016 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

4. ULUSLARARASI ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ VE ÖĞRETMEN EĞİTİMİ SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde 4. Uluslararası Öğretim Teknolojileri ve Öğretmen Eğitimi Sempozyumu düzenlendi.

Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri ve Öğretmen Eğitimi Bölümü koordinatörlüğünde 4. Uluslararası Öğretim Teknolojileri ve Öğretmen Eğitimi Sempozyumu düzenlendi.  Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen sempozyuma, BÖTE Bölüm Başkanı Doç Dr. Yalın Kılıç Türel, Rektör Yardımcısı Mehmet Cebeci ve farklı üniversitelerden öğretim görevlileri katıldı.

Sempozyumun daha önce Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Afyon’da yapıldığını belirten BÖTE Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yalın Kılıç, “Bu yıl 4’üncüsünü düzenliyoruz. Sempozyumun özelliği, farklı branşlardan öğretmenleri, araştırmacıları teknolojinin eğitimde nasıl daha etkin kullanılabileceği yönünde yaptıkları çalışmaların tartışıldığı ve konuşulduğu özel bir platformdur. Disiplinler arası bilimsel bir etkinlik diyebiliriz. Biz teknolojini etkisini her alanda biliyoruz. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte öğrenmenin insan üzerinde farklı etkilerini olduğunu biliyoruz. Önceleri daha fazla öğretim araçları ve yöntemlerine odaklanırken artık giderek öğrenmeye odaklanıyoruz. Bu sebeple sempozyumun teması olarak dijital öğrenenlerle öğrenmeyi yenide keşfetme başlığını belirledik” dedi.

Sempozyuma ev sahipliği yaptıkları için memnuniyetini dile getiren Rektör Yardımcısı Mehmet Cebeci, program çerçevesinde tartışılacak ve müzakere edilecek konuların eğitim fakültelerin gelişimine ve geleceğine olumlu katkılar sağlayacağını söyledi.

Eğitim ve Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Dergisi editörlerinden Dr. Tristan Johnson ve Anadolu Üniversitesi BÖTE Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hatice Ferhan Odabaşı katılımcılara seminer vermesinin ardından program sona erdi.

 

ELAZIĞ’DA EMZİRME HAFTASI ETKİNLİĞİ

Elazığ’da emzirme haftası kapsamında stant kurularak anne adayları ve annelerin bilgilendirileceği belirtildi.

1-7 Ekim emzirme haftası kapsamında anneleri bilgilendirmek için Medical Park Elazığ Hastanesi çocuk polikliniği girişine stant açıldı. Stant alanında annelere, emzirme kılavuzu ve magnetler dağıtılırken, uzman doktorlar tarafından annelere ve anne adaylarına doğru emzirme teknikleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu. Çocuk hekimleri olarak anne sütünün ilk tercih olması gerektiğini vurgulayan Medical Park Elazığ Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hatalıkları Uzmanı Dr. Salih Necmi Necmioğlu, “Doğumdan itibaren 2 saat sonra anne sütünün emzirilmeye başlanmasını tavsiye ediyoruz. Kesinlik mamaya heves edilmemesi gerekiyor. Bizim yöremizde çevrenin baskısı ve  çocuğun ağlamasıyla ek mamaya gidiliyor. Çocuk doymadı, yetmiyor ve kilo almadı diye hemen ek mamaya başlanıyor. Onun için mümkün olduğu kadar 6 ay içinde anne sütünün alınmasını tavsiye ediyoruz.  Çocuk emdikçe anne sütü gelecek. Anne sütü steril ve her an hazır” dedi.

Emzirme haftasında annelere emzirmeyle ilgili eğitimler verdiklerini ifade eden hemşire Akgül Eraslan ise, bu eğitimlerin emzirme odasında deneyimli ve emzirme hemşireleri tarafından verildiğini söyledi. Eraslan, "Eğitimimizin içeriği, özellikle annelerin ilk 6 ayda anne sütünün anne ve bebek için faydaları anlatılıyor. Aynı zamanda çalışan annelerimizin bebeği emzireceği süreçte sütü nasıl sağması gerektiğini ve saklaması gerektiği hakkında bilgi veriliyor. Doğru emzirme pozisyonları, bebeğin memeye daha iyi nasıl tutturulması ve emzirdikten sonra bebeğin gazının nasıl çıkarılması gerektiği hakkında da eğitimler veriyoruz” diye konuştu.

Anne sütünün anne için de çok yararlı olduğunu aktaran Uzman Dr. İlkay Evrim Özden, bu durumun annenin doğumda aldığı kiloların bir kısmını vermesini kolaylaştırdığını söyledi. Özden, "Anne sütü ile anne ve bebek arasında olumlu ilişki kurulur. Annenin doğum öncesi kilosu erken ve zamanında düşer. Anneyi rahim ağzı kanseri olmakla beraber bir çok hastalıktan korur. Her gün değişik gıdalar alan annenin bebeğinde bu değişik gıdaları küçük dönemde almış olur. Anne sütü alan bebeklerin anneye faydalarından birisi ise onların ruhsal gelişimini olumlu yönde etkilemesidir. Bebeğini büyümesine katkıda bulunduğu için kendini mutlu ve huzurlu hisseder. Anne sütünü artırmanın en önemli yöntemi bol su içmektir. Kalorili ürünler yiyerek artırılmaz” şeklinde konuştu.

 

VEDAT DALOKAY BULVARI YENİLENDİ

Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Her gün şehrin farklı noktalarında asfalt problemi bulunan ve deforme olmuş yol kalmaması için şehrin cadde ve sokaklarında hummalı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Cumhuriyet Mahallesi’nin ana bulvarlarından biri olan Vedat Dalokay Bulvarı’nda 850 metre uzunlukta 22 metre genişliğinde asfalt yenileme çalışması gerçekleştirdi.

Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, vatandaşlara daha kaliteli ve kolay bir ulaşım hizmeti sunulması amacıyla Vedat Dalokay Bulvarı’ndan başlatılan yol yenileme çalışmasının kısa sürede tamamlanıp halkımızın hizmetine kazandırıldığı kaydedildi.

 

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir.

İlk etapta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 48 meslekte,  mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde idari para cezası uygulanacaktır.

Bu amaçla, TOBB tarafından kurulan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş; TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından da yetkilendirilmiştir.

Konuyla ilgili olarak MEYBEM A.Ş. Genel Müdürü Saygın BABAN’ın sunumuyla gerçekleştirilecek olan Bilgilendirme Toplantısı 07/10/2016 Cuma günü saat 14.00 de Odamız Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom