Bakan Tüfenkci’yle istişare toplantısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile Cazibe Merkezi Programı değerlendirme ve istişare toplantısı Adıyaman’da bölge iş dünyasının temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

Bakan Tüfenkci’yle istişare toplantısı Güncel

Toplantıya katılarak bir konuşma yapan, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Cazibe Merkezleri kapsamındaki illerdeki mevcut yatırımcıların da 6. Bölge teşviklerinden istifade etmesi sözünün Başbakan Yıldırım’dan alındığını vurguladı.

Adıyaman’da yapılan istişare toplantısına Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, F.Ü. Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Elazığ Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Mustafa Uymaz, Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cemil Erdem, Elazığ Müsiad Başkanı Hasan Uzun ve dernek üyeleri katıldı.

Bakan Tüfenkci ve bölgeden gelen çok sayıda Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası ve Meslek Kuruluşu yöneticilerinin katıldığı Adıyaman programı kapsamında ilk olarak, Adıyaman Gümrük Müdürlüğü’nün açılışı yapıldı. Daha sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odaları değerlendirme toplantısı Bakan Tüfenkci’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Adıyaman programı son olarak meslek odası, üniversiteler ve bölge iş dünyasının temsilcilerinin katıldığı Cazibe Merkezi Değerlendirme ve İstişare Toplantısı ile sona erdi.

Değerlendirme toplantısında bir konuşma yapan Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Başbakan Yıldırım’a teşekkür ederek, “Sayın Başbakanımızda 7 Ekim Cuma günü Bölge Oda ve Borsa başkanlarının katılımı ile 10.5 saat süren bir toplantı ile Cazibe Merkezi Programı değerlendirilmiştir. Söz konusu toplantıda paketin bölge için çok büyük önem arz ettiğini vurgulamış ve mevcut yatırımların da rekabet gücünün ortadan kaldırılmaması için destek kapsamına dahil edilmesini talep etmiştik. Sayın Başbakanımız talebimizi olumlu karşılamış ve mevcut yatırımların da bölgemizde 6. Bölge teşviklerinden istifade edeceğini bizlere müjdelemiştir. Bu gelişme bölgemiz illeri için çok önemli bir adım olmuştur. Sayın Bakanım ben bu vesile ile sizin şahsınızda Sayın Başbakanımıza bir kez daha iş dünyamız adına teşekkür ediyorum. Zatıalinizin de katılmış olduğu toplantıda zaten sorunlarımızı ve beklentilerimizi ifade etmiştik. Bunlardan en önemlisi sektörel kısıtların kaldırılması, istihdam asgari zorunluluğu, yatırım tutarı ve mevcut yatırımların destek kapsamına dahil edilmesiydi. Sektörler noktasında tüm illerin beklentileri var. Öncelikli olarak bölge illerinde kümelenmeyi hedefleyen ve kaynakları ekonomiye kazandıran bir yapının değerlendirilmeye alınmasını talep ediyoruz. Bölgemiz için bu sektörler yazılı olarak sizlere takdim edilmiştir. Ben bir kez daha bu toplantıyı tertip ettiğiniz için teşekkür ediyor, Destek paketinin ivedi olarak hayata geçmesini iş dünyası olarak bekliyoruz” dedi.

Toplantıya katılan Elazığ iş dünyası temsilcileri de Cazibe Merkezi Destek Programından beklentilerini ifade ettiler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom