Uyku problemi çekenler bu habere dikkat

Kaliteli Yaşam Eğitmeni Emel Çekici, son dönemlerde rastlanan en büyük rahatsızlıklardan olan uykusuzluğun, nefes egzersizleri ile ortadan kalkabileceğini söyledi.

Uyku problemi çekenler bu habere dikkat Sağlık

Gün boyu yaşanan yorgunluk ve stres,insanların sağlıklı uyumasına engel olabiliyor. İnsanlar, uyku problemlerini düzene sokmak için antidepresan gibi çeşitli ilaçlara başvurabiliyor. Ancak bu problemden sağlıklı ve doğal yollarla kurtulmak mümkün. Uzmanlar, bu rahatsızlıklardan kurtulmanın bir yolunun da nefes terapisi ile olduğunu söylüyor.

Kaliteli Yaşam Eğitmeni Emel Çekici, son dönemlerde yaşanan en büyük hastalıklardan bir tanesinin uykusuzluk olduğunu söyledi. Bu hastalıktan kurtulmak için yatmadan önce küçük bir nefes eğitimin faydalı olacağına dikkat çeken Çekici, “Başımızı yastığa koyduğumuz zaman tamamen bilinçaltımızla tamamen yüzleşip, o nefesi rahat bir şekilde alamıyoruz. Gün boyu yaşanan her şey bilinçaltında devam ediyor, zihnimiz sıfırlayamıyor. Halbuki nefes terapisi ile akşam yattığımız zaman sadece elimizi alt karnımıza koyarak, alt karnımızı şişirerek, derin nefesler alarak, sadece 10 veya 20 nefesi karnımıza gönderiyoruz. Karnımızı şişirip bırakıyoruz. Bu işlemi tamamladıkça farkındalığımız artacak, o istediğimiz nefese çok rahat bir şekilde girebileceğiz, bununla beraber rahat uyku düzenine çok rahat bir şekilde girebileceğiz. Kaliteli nefesi oluşturarak, düzenimizi de tamamen normale döndürmüş olacağız. Yatmadan önce sadece alt karnımıza alacağımız 10-20 nefes ile çok rahat bir uyku oluşturabiliriz” dedi.

“İLAÇLAR KULLANMAYA GEREK KALMAYACAK”

Emel Çekici, bu egzersizi yaptıktan sonra antidepresan gibi uyutucu ilaçları kullanmaya gerek kalmadığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Bunları yapmak için herhangi bir antidepresana gerek yok, uyutucu ilaçlara ve başka hiçbir şeye gerek yok. Orijinal, doğal ve güçlü nefes yeterli. Bunları bir de zihnimizde canlandırırsak, alacağımız o derin nefesler ile kendimizi çok güzel bir yerlerde hissederek, bedenin oluşturduğu o gerginliği de tamamen sıfırlamış oluruz. Zaten huzurlu bir şekilde uyumuş ve sabah uyanmış oluyoruz.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom