Mehmet Ağar, komisyonda konuştu

Eski İçişleri ve Adalet Mehmet Ağar, Türkiye'deki her gizli örgütün dış bağlantısı olduğunu vurgulayarak, "Genelde de bu bağlantıların arkalarında yabancı istihbarat servisleri var" dedi.

Mehmet Ağar, komisyonda konuştu Siyaset

Ağar, FETÖ 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi ve milletvekilerinin sorularını cevapladı.

Ağar, 15 Temmuz'da her vatandaş gibi izlediklerini belirterek, meşruiyetin yanında olduğu mesajını verdiğini söyledi. Organize olmuş gizli bir örgütün varlığının altını çizen Ağar, "Bütün örgütlerde klasik bazı yapılanmalar var, kod adı kullanan, yeni gelişen elektronik sistemlerden istifade eden haberleşme sistemlerini ortaya koymak gibi başka bugüne kadar gizli örgütte bugüne kadar rastlanmadı. Türkiye'deki her gizli örgütün dış bağlantısı var. Genelde de bu bağlantıların arkasında yabancı istihbarat servisleri var" ifadesini kullandı.

HER ÖRGÜTÜN İÇİNDE ÜÇ KADEME OLDUĞUNU KAYDEDEN AĞAR, BUNLARIN YÖNETİCİ, MİLİTAN VE SEMPATİZANLAR OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKEREK ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Mücadele yürütülürken, temel amaç bu örgütün sıfıra indirgenmesi, bir daha gelişemeyecek biçimde tedbirlerin geliştirilmesidir. Sempatizan kesimine ıslah olma, geriye dönme fırsatını vermektir. Eğer onlarla ilgili yapılan tüm soruşturmalarda yanlışlık olursa bunları militanlaştırırsınız. Doğru bir şey değildir. Ortaya çıkan tablo şaşırtıcı ve dehşet vericidir. Bir devletin temeli adalet, güvenlik, savunmadır. Devletin fonksiyonlarını icra eden bu kurumların tamamında çöküntü ortaya çıkmıştır. Bu çöküntülerin onarılması gerekmektedir. Onaracak olan siyasi kadrolardır."

Müşterek iradenin olayı çözmesinin gerektiğini vurgulayan Ağar, "Devletin ve milletin geleceği bakımından, insanların daha iyi, huzurlu yaşaması bakımından itirafçıyım yerine millete hizmet şeklinde takdim edilmelidir ve yardımı olan insanları deşifre etmeksizin, kamuoyu nezdinde başka duruma düşürmeden bunların hassa bir cerrah dikkatiyle mutlaka yapılması gelen işlerdir" şeklinde konuştu.

AĞAR: “(KÜRT SORUNU) O ZAMAN SICAK BİR KUCAK AÇILSAYDI GENELKURMAY TARAFINDAN AK PARTİ BUNU ÇÖZERDİ. BU MESELEYİ ÇÖZDÜĞÜ VAKİT NE IRAK NE SURİYE KALIR TÜRKİYE EKONOMİK OLARAK İLK 10'A GİRER”

Eski İçişleri ve Adalet Bakanı Mehmet Ağar, Kürt sorununun çözümü ile ilgili,  “O zaman sıcak bir kucak açılsaydı Genelkurmay tarafından AK Parti bunu çözerdi. Bu meseleyi çözdüğü vakit ne Irak ne Suriye kalır Türkiye ekonomik olarak ilk 10'a girer” dedi.

Eski Bakan Mehmet Ağar, FETÖ 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerine bilgi verdi ve milletvekillerinin sorularını cevapladı. Ağar, kendini gizleyenler olup olmadığına ilişkin olarak, “Bir ton yetkili makamlara geldiniz neden gereğini yapmadınız. Gereği yapılmalıydı. Çok şükür benim bürokratlarımın başına bu tür şeyler gelmedi. Bu tür duyumlar her zaman olmuştur. Ünal Erkan geniş çaplı bir tasfiye yapmıştı. O günkü hükümetin verdiği yetkiyle. 1991’de daha sonra ben göreve geldiğimde hazır bir kadro buldum ve değişiklik yapmaya gerek görmedim” ifadelerini kullandı.

Fetullah Gülen ile irtibatı olup olmadığına ilişkin soruya Ağar, “28 Şubat'ta milletvekiliydim. Transfer işleri vardı. Kimse bize teklifte bulunmaya dahi cesaret edemez. O dönemde bana yanaşmaları söz konusu olmazdı. Kendi güvenmedikleri kişilere yaklaşacaklarını da zannetmiyorum. Emniyette böyle sözler çıkardı ama kimseye şüphe duymadım. Tarihin en kudretli emniyet müdürü olarak görev yaptığımız dönemde kimsenin tek bir kaseti çıkmamıştır. Daha sonraki dönemde salkım saçak döküldü kasetler. Bizim disiplinimiz vardı meslek saygı sevgimiz vardı. Çok etkili operasyonlar yapılırdı. Şimdi yeniden o döneme döndüğünü görüyoruz. Devlet gücü ve imkanı kullanılırsa bunlar yapılır” şeklinde konuştu.

ANAP-DYP birleşmesine ilişkin soruya Ağar, “Onlar için siyasette kim kuvvetliyse onun yanına yanaşmak gibi bir yöntemleri var, kendilerini çok güçlü göstererek iktidardan nasiplenmektedir onların tavrı. Partinin tapusunu veremezdim. Verilen söz bizde senettir” diye karşılık verdi.

AĞAR ŞUNLARI KAYDETTİ:

“Devlette bazı dönemler suç örgütlerinin kullanılması devletin menfaati için kullanılması FETÖ’nün devlet içinde zemin bulmasında ne kadar etkili olmuştur. Devleti yönetenlerin meşruiyeti seçilmiş olmaktan gelir, herkes hukukla bağıdır. Beni mahkum eden bütün hakimler cezayı tasdik edenlerin tamamı tutuklu şu anda. Tazminat yolu açıldı iade-i itibar bizim için. Dediğiniz gibi suç örgütleri kullanılmıştır. İstihbarat da kullanılmıştır. Operasyonel faaliyette kullanılmaz kamu görevlisi olmayanlar bu suçtur. Bizim hizmette kusur ve hatamız olabilir ama bizim suç işleme kastımız olamaz. Bunu söyledik ama bir yerlerden aldıkları emir gereği tutukladılar. Hepsi şu anda tutuklu. Böyle buyurmuşlar gittik yattık ama geldi hak yerini buldu. Size katılıyorum olmaz olan da hesabını verir.”

Ağar, kendi emniyet müdürlüğü döneminde FETÖ’nün emniyette yer almadığını kaydederek, “Benim emniyet müdürlüğüm görevimde Fetullah’ın f’si emniyette yer almamıştır. Bütün gücümüzle anayasal düzene karşı olan faaliyetlere odaklandık. Kimsenin siyasi görüşüne de bakmam. Sol görüşlü arkadaşlar vilayet emniyet müdürlüğü yapmıştır. Çok az hata yaptığımı söyleyebilirim. Yüzlerce yalan var hangisiyle uğraşayım” şeklinde konuştu.

KÜRT MESELESİNE İLİŞKİN SORULAN SORUYA AĞAR ŞÖYLE CEVAP VERDİ:

“Türkiye'nin en temel meselesidir. İnşallah misyon edinilir de çözülür. Bizatihi PKK içindeki adamlar bana gelerek ‘şu anda durum stabil ama büyük patlama geliyor’ dediler. ‘Harbi yapan sulhu yapar siz de büyük mücadele verdiniz’ dediler. İrade de var, ama o zamanki Genelkurmay Başkanı, o zat ne diyor falan deyince biz de dedik ki kodu mu oturtan paşa siyasette lazım değil, cephede lazım dedik. O zaman sıcak bir kucak açılsaydı Genelkurmay tarafından AK Parti bunu çözerdi. Bu meseleyi çözdüğü vakit ne Irak ne Suriye kalır Türkiye ekonomik olarak ilk 10a girer. Bu kadar halk desteği olan bir liderin bunu çözeceğini düşünüyorum. Halkın içinde problem yok kitlesel çatışma olmuyor. Bu demettir ki her şeye rağmen bunun çözüm yolları açık. Bir gün birisi sorarsa anlatırım bu çözülecek bir gün bunun yolu yok. Bu inşallah çözülecektir. Millet bir arada yaşıyor seviyor herkes birbirini. Ben umutsuz değilim bunlar aşılacaktır. Bunlar belki iyi oluyor. Zaman zaman  kendimize gelmemiz açısından ikazlar oluyor. Bu meseleyi kişisel çekişme meselesi yapmamak lazım. Mağduriyetler konusunda somuta indirgemek yoluyla bunun çözülmesini hükümetten beklemek lazım.”

Cemaat ve tarikatların Türkiye’nin gerçeği olduğunu vurgulayan Ağar, “Zaman zaman özel toplantılarda beni alırdı yanına. Şahit olun öğrenin. Milleti bir arada tutma özelliği nedeniyle hayır işlerdi. Devlet içinde gruplaşma bütünleşme oluşturmamak lazım. Yüzde 90 birbirine benzer. Toplumun ortalaması böyle ilave özellikler aramaya gerek yok” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom
pırlanta organizasyon, kına organizasyon, nişan organizasyon, doğum günü organizasyon gezilecek yerler