Bağ üreticilerine uyarı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ İl Müdürlüğü, bağ üreticilerini cenk hastalığı ve bağ salkım güvesine karşı uyardı.

Bağ üreticilerine uyarı! Güncel
Gıda Tarım ve Hayvancılık Elazığ İl Müdürlüğü, bağ üreticilerini cenk hastalığı ve bağ salkım güvesine karşı uyardı. 
 
Müdürlükten yapılan açıklamada, bağlarda önemli zararlara sebep olan Bağ Küllemesi (Cenk) hastalığı ile Bağ Salkım Güvesi Zararlısına (Haraba) karşı ilaçlama zamanının geldiği belirtildi.
 
Bağ sahiplerinin En Kısa Zamanda Bağlarını İlaçlamaları gerektiği vurgulanan açıklamada, “Bağ Küllemesi (Cenk) : Asmanın yapraklarında, çiçek ve sürgünleri ile tanelerinde zarar yapar. Hastalığa yakalanmış yaprak ve tanelerin normal parlaklığını kaybettiği, üzeri kül serpilmiş gibi durum aldığı ve zamanla tanelerin çatladığı görülür. Çubukların hastalanmasına ve önemli mahsul kaybına sebep olur.
 
Konu ile ilgili açıklama yapan İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sayın Ahmet KAYGUSUZ ”Bağ Salkım Güvesi (Harab, kurtlanma, çürüme) Bağlarda çiçek, koruk ve olgun taneleri delerek, yerken akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek salkımların çürümesine sebep olur. Bu hastalık ve zararlı ile mücadeleyi zamanında yapmak gerekir. Zamanında yapılmayan ilaçlamanın hiç faydası olmadığı gibi ilaç ve emek boşa gider. Ayrıca çevre kirlenmesine de neden olur. Mücadele zamanını belirlemek için Salkım Güvesi zararlısına karşı Müdürlüğümüz tahmin ve uyarı çalışması yapılmakta olup, ilaçlama zamanı gelmiştir. İlaçlama yapacak üreticilerin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğüne gelerek reçetelerini yazdırarak ilaçlamalarını tavsiye edilen şekilde yapmaları gerekir.” denildi.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom