Kırsal kalkınma hibe destekleri tanıtıldı

Elazığ TSO ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” Elazığ TSO Toplantı Salonunda yatırımcılara tanıtıldı.

Kırsal kalkınma hibe destekleri tanıtıldı Güncel

Toplantıya Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ TSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Oda Üyeleri ve ilgililer katıldı.

ALAN: ELAZIĞ YATIRIMLAR AÇISINDAN TARİHİ BİR FIRSAT YAKALAMIŞTIR

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ’ın Cazibe Merkezi Programı, Teşviklerde 6. Bölge Destekleri, TKDK ve Kırsal Kalkınma yatırımlarıyla tarihi bir fırsat yakaladığını ifade etti.

Başkan Alan konuşmasında; “İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınma ve gelişmesine öncülük edecek sektörlerin belirlenmesi ve tespit edilmesi çalışmalarında tarım ve hayvancılık hep ön plana çıkmıştır. Bu sektörlerin gelişmesi başta olmak üzere tarıma dayalı sanayinin ilimizde ivme kazanması noktasında Kırsal Kalkınma Yatırımları çok büyük önem taşıyor.

İki milyon liraya kadar olan desteklerin yüzde 50’sinin hibe olarak verilmesi yatırımcılar açısından çok önemli bir fırsattır. Devletimizin sunmuş olduğu bu önemli desteklerden istifade edilerek, ilimizde tarım ve hayvancılık sektörlerine dayalı sanayinin gelişmesi Oda olarak en büyük beklentimizdir.

İlimiz çok önemli ve tarihi bir süreçten geçmektedir. Sayın Başbakanımız tarafından 4 Eylül 2016 tarihinde Diyarbakır’da açıklanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kalkınma ve Destek Paketinde ilimiz Cazibe Merkezi iller arasında yer almıştır. Bu gelişmenin ardından 6 Ekim 2016 tarihinde Sayın Başbakanımızla TOBB öncülüğünde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Oda ve Borsa Başkanları ile dört Bakanın katıldığı ve yaklaşık 10.5 saat süren istişare toplantısında şahsım tarafından Elazığ’ın Teşvik Yasası kapsamında 2012 yılında beri mağdur olduğu ve yeni dönemde bu mağduriyetin kaldırılarak ilimizin Teşviklerde 6. Bölgeye alınması talep edilmiştir.

Yine aynı toplantıda ilimiz ve bölgemizdeki tüm mevcut yatırımların da mağdur olmamaları için yeni bir düzenleme yapılarak teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi gerektiği dile getirilmiştir. Sayın Başbakanımız toplantıda bu konuda beklentilerimizin karşılanacağı sözünü vermiş ve ardından ilimizin de aralarında bulunduğu Cazibe Merkezi kapsamındaki  23 ilin Teşviklerde 6. Bölgede yer aldığı açıklanmıştır. Yakın bir tarihte açıklanacak olan yasa ile birlikte bölgemiz için yeni bir dönem başlayacaktır.

Kırsal Kalkınma Destekleri, TKDK Destekleri, Cazibe Merkezi Programı ve Teşviklerde 6. Bölge Destekleriyle birlikte Elazığ bölgemizde en fazla yatırım alacak illerden biri haline gelecektir. Çünkü başta güvenlik olmak üzere ilimizin yatırımlar açısından çok önemli avantajları ve imkanları mevcuttur.

İlimizin hak ettiği noktaya gelmesi için, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlık görevini üstlendiğim 27 Şubat 2015 tarihinden itibaren çok yoğun bir mesai vermekte ve ilimizin haklarının aranması noktasında ulaşabildiğimiz tüm merci ve makamları yazılı ve sözlü olarak bilgilendirmekte ve yoğun gayret göstermekteyiz.

Bu yoğun gayretimizin karşılığı olarak Yüce Allah’a şükürler olsun ki, bugün 2012 yılından beri ilimizde yatırımların önündeki en büyük engel olan Teşviklerdeki adaletsizliği ortadan kaldırmış bulunmaktayız. Ben bu vesile ile bir kez daha bu sürece çok büyük emek veren başta Sayın Valim olmak üzere, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, siyasi partilerin temsilcilerine ve tüm sivil toplum kuruluşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kırsal Kalkınma Hibe Desteklerinin içeriği hususunda ben sözü İl Tarım Müdürlüğümüzün çok değerli uzmanlarına bırakırken, bir kez daha hepinize en derin saygılarımı sunuyor, toplantının yararlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KARAHAN: YATIRIMIN YARISI BİZDEN

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan da yaptığı değerlendirmede Kırsal Kalkınma Yatırımları ile yatırımcının toplam maliyetinin yarısının Bakanlık desteği ile İl Müdürlüğünce karşılandığını ifade ederek, “Sayın Başkanımız Elazığ’da yatırımlara sağlanacak destekler ve üst başlıkları hakkında bilgiler verdi. Ben bugün uzmanlarımızca tanıtımı yapılacak olan 11. Etap Kırsal Kalkınma Desteklerinin detaylarına girmek istemiyorum. Ancak, il müdürlüğümüz tarafından son on yıl içerisinde 43 ekonomik yatırıma 10 milyon, 2188 projeye 17 milyon makine ve 35 bireysel sulama projesine ise 878 milyon TL destek sağlamış bulunmaktayız. Bakanlığımızın programı doğrultusunda İl Müdürlüğümüzce desteklerimiz ve hibelerimiz devam edecek ve gerçekten bir tarım kenti olan Elazığ’da tarım ve hayvancılığa dayalı sanayinin de gelişmesine öncülük etmeye devam edeceğiz. 04 Aralık 2016 tarihine kadar il müdürlüğümüzce kabul edilecek olan 11. Etap Kırsal Kalkınma Hibe Desteklerine girişimcilerimizin başvurularını bekliyoruz. Ben bu düşüncelerle, bu bilgilendirme imkanını bizlere sağlayan Sayın Başkanımıza ve toplantıya iştirak eden tüm harizuna en derin saygılarımı sunuyor, programın ilimiz yatırımlarına bereket getirmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan Bilgilendirmenin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü uzmanlarınca 11. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı hakkında bir sunu yapılarak sorular cevaplandırıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom