Pilotlar İçin Fidyeyi Kim Ödedi?

CHP'li Aytun Çıray, Başbakan Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Pilotlar İçin Fidyeyi Kim Ödedi? Siyaset
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Başbakan Erdoğan‘a, “Suriyeli isyancıların elinde bulunan 9 Lübnanlı ile pilotlarımız esir takası muamelesine maruz kaldıklarına göre, bu takasta Türkiye Cumhuriyeti Devleti hangi terör örgütü ile pazarlık etti? Pilotlarımızın teslimini sağlamak için ödendiği iddia edilen 150 milyon dolar fidye örtülü ödenekten mi ödendi, yoksa Katar şeyhliği tarafından mı ödendi?” diye sordu.
 
Kaçırılan ve sağ salim geri dönen Türk pilotlara geçmiş olsun dileyen Chp‘li Aytun Çıray Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın cevaplaması istemiyle Tbmm Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.
 
Çıray, Türk Hava Yolları‘nda çalışan iki pilotun Ağustos ayında Lübnan‘ın başkenti Beyrut’ta “İslâmi teröristler” tarafından kaçırıldığını ve ancak Suriye‘de isyancıların elinde esir olan dokuz Lübnanlı’nın serbest bırakılması halinde pilotların bırakacağının iletildiğini hatırlattı. Pilotları kaçıranların amaçlarına ulaştıklarını ve pilotlarla dokuz Lübnanlıyı bir esir takası gibi aynı anda serbest bıraktıklarını söyleyen Çıray cevaplaması için Başbakan Erdoğan‘a şu soruları yöneltti:
 
“Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana Ortadoğu’daki terörist guruplar tarafından kaçırılan pilotlarımız oldu mu?
 
Suriyeli isyancıların elinde bulunan 9 Lübnanlı ile pilotlarımız esir takası muamelesine maruz kaldıklarına göre, bu takasta Türkiye Cumhuriyeti Devleti hangi terör örgütü ile pazarlık etti?
 
Pilotlarımızın kaçırılmaları ve takasla iade edilmeleri, daha önce de Tsk‘da görevli iki pilotumuzun da şehit olmuş olmaları dış politikalarınızın başarılı mı yoksa tam bir fiyasko olduğunu mu gösteriyor?
 
Bir siyasi istismar konusu yaptığınız pilotlarımızın geri dönüşünde Katar‘ın rolü neydi?
 
Pilotlarımızın teslimini sağlamak için ödendiği iddia edilen 150 milyon dolar fidye örtülü ödenekten mi ödendi, yoksa Katar şeyhliği tarafından mı ödendi?
 
Bundan sonra Ortadoğulu teröristlerin başka pilotlarımızı kaçırmalarını önlemek için hangi caydırıcı politikaları uygulayacaksınız?”
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom