Hacı Zülfü Yüngül Camii ibadete açıldı

İşadamı kardeşler Kadir, Mehmet ve Murat Yüngül tarafından yaptırılan cami ve külliye düzenlenen programla ibadete açıldı.

Hacı Zülfü Yüngül Camii ibadete açıldı Güncel

Ankara’da iş yaşamlarını sürdüren Elazığlı işadamı kardeşler Mehmet, Kadir ve Murat Yüngül babaları ve anneleri adına kendi köylerinde yaptırdıkları Hacı Zülfü Yüngül Camii ile yakın akrabaları olan Beyhan Eski Belediye Başkanı Merhum Hasan Ateş’in adını verdikleri taziye evi ve cami müştemilatı Cuma Namazı öncesinde düzenlenen bir programla ibadete açıldı.

Elazığ Bingöl karayolu üzerinde ve Çağlar Köyü girişinde yapılan Cami ve Külliyenin açılışına Vali Murat Zorluoğlu, Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, HSYK Üyesi Turgay Ateş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Yüngül Ailesi ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda önce Kuran’ı Kerim ve Mevlidi Şerif okundu ardından İl Müftüsü Peyami Güngör tarafından dua edildi.

Açılış programında bir konuşma yapan İşadamı Mehmet Yüngül, anne ve babalarının adlarına yaptırdıkları cami ve külliyenin kısa sürede tamamlanmasından dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Camilerin Kâbe’nin birer şubesi olduğuna değinen İl Müftüsü Peyami Güngör ise caminin yerinin Yüngül ailesi tarafından satın alınıp inşaatın yapılmasının ardından Diyanet Vakfına bağışlandığını söyledi.

Elazığ Milletvekili Ömer Serdar ise, Yüngül ailesini tebrik ettiğini belirterek cami ve benzeri hizmetlerin sadakayı cariye olduğunu ve hayır sahibine ebediyen mükâfat kazandırmaktadır dedi.

VALİ ZORLUOĞLU: CAMİLER BU TOPRAKLARA VURULMUŞ BİR İSLAM MÜHRÜDÜR

İşadamı kardeşleri kutlayarak sözlerine başlayan Vali Zorluoğlu ise şunları kaydetti, “Bu güzel mabedi bir Cuma günü açma imkânı bahşeden Yüce Allah’a hamdüsenalar olsun. Cami inşa etmek yâda var olan bir camiyi koruyup kollamak Allah’a samimi kul olmanın en güzel göstergelerinden biridir. Allah Kuranı Kerim’de “Allah’ın evlerini ve mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan korkan kişiler inşa ederler” diye buyurmaktadır. Hz. Peygamber ise bir Hadisi Şerif’inde “Bir kişinin mescitlere olan alakasını gördüğünüzde o kişinin mümin olduğuna şahadet ediniz” buyurmaktadır.

Camiler, yapılan her yeni cami bu topraklara İslam adına vurulmuş bir mühürdür. Bu topraklarda İslam’ın ilanihaye,  dünya durdukça hâkim olacağına dair de bir delil ve işarettir. Her yeni açılan cami aynı zamanda bu topraklarda hakkın, hukukun ve adaletin daima hâkim olacağına dalalet eder. Ve yine her yeni yapılan cami birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşlik hukukumuzun da ilanihaye devam edeceğini, hiçbir terör örgütünün de bu kardeşliği bozmaya gücünün yetmeyeceğini göstermektedir.

Şüphesiz bu cami büyük emeklerin, büyük gayretlerin ve fedakârlıkların neticesinde vücut bulmuştur. Çok kişinin emeği bulunmaktadır. Üç hayırsever kardeşe, Yüngül Kardeşlere, teşekkür ediyorum. Allah razı olsun, geçmişlerine rahmet eylesin. Yine emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum. Caminin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum”.

Konuşmaların ardından caminin açılış kurdelesi Vali Zorluoğlu ve diğer davetliler tarafından kesildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom