Kadınlar imece usulü ekmek pişiriyor

Elazığ'ın merkeze bağlı Sarıkamış köyünde yaşayan kadınlar ekmeklerini imece usulü pişiriyor.

Kadınlar imece usulü ekmek pişiriyor Güncel

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Sarıkamış köyünde yapılan fırın sayesinde köydeki kadınlar ekmeklerini imece usulü olarak pişiriyor. 120 evin yer aldığı köyde yaşayan kadınlar ekmeklerini fırında birlikte pişiriyor. Fırında bir yandan ekmek pişiren kadınlar diğer yandan da çay içip, sohbet ederek zamanlarını geçiriyor.

Evde hamurlarını mayalandıktan sonra saat 9 civarı fırına geldiklerini belirten ev hanımı Rahime Gür, "Komşularımızla birlikte fırınımızda ekmeğimizi yapıyoruz. Fırınımızda çayımızı demleyip sohbet ediyoruz. Burada zamanımız çok güzel geçiyor" dedi.

Köylerine yapılan fırında kadınlar olarak birlikte ekmek yaptıklarını aktaran Zekiye Şen, "Bu fırın masrafsız, evlerde ekmek yapmak daha masraflı. Burada ekmek, peynirli ekmek ve poğaça yapıyoruz" diye konuştu.

Proje hakkında bilgi veren Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ise, "2013 yılından itibaren Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında sera, güneş enerjisi, ısı yalıtımı meyve bahçesi gibi geçim koşullarını iyileştirilmesine katkı sunan yatırımlarımız devam ediyor. Bu yatırımlar kapsamında Sarıkamış köyünde yaşayan kadınların talebi üzerine köyün ortaklaşa kullanacağı bir fırın yaptık. Bu fırında insanlarımız ekmeklerini imece usulü yapıyor. Hem ekonomik hem de hijyenik olması anlamında köyün kadınları fırından memnunlar" ifadelerinde bulundu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...