Elazığlıların Çilesi Ne Zaman Sona Erecek...?

MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem Elazığ’da doğalgaz dağıtım ve abonelik işlemlerinde yaşanan aksaklıkları bir kez daha meclise taşıdı.

Elazığlıların Çilesi Ne Zaman Sona Erecek...? Güncel
 Erdem, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanaı Taner Yıldız'ın yazılı olarak cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti;
 
EPDK tarafından Elazığ şehir içi doğalgaz dağıtımı için ihale sonucu bir firmaya 29.03.2007 tarihli lisans verilmiştir.
 
EPDK tarafından yapılan ihale sonucunda ihaleyi kazanan dağıtım şirketinin en önemli yükümlülüğü; EPDK’dan dağıtım lisansı alınmasından itibaren en geç 6 ay içinde yatırıma fiilen başlanılması, en geç 18 ay içerisinde gaz sunumunun gerçekleştirilmesi ve en geç 5 yıl içinde dağıtım bölgesindeki imarlı alanların bütününde doğalgaz kullanmak isteyen her müşterinin sisteme bağlanması şeklinde açık bir şekilde ifade edilmiştir.
 
Ancak; EPDK’nın 3304/4 sayılı kararı sonucu dağıtım şirketleri, Türkiye’nin birçok şehrinde imar problemi olması ve kırmızı kot çalışmasının neredeyse hiçbir belediye tarafından yapılmamış olması düşünüldüğünde, lisans ve şartnamelerinde açıkça belirtilen yatırım yükümlülüklerini yerine getirmemektedir. Bu durumda EPDK’nın aldığı kararlar ve yaptığı uygulamalarla kanuna aykırı bir şekilde doğalgaz dağıtım şirketlerini kayırdığı yönünde bir izlenim doğurmaktadır.
 
Elazığ ilinde doğalgaz dağıtımı için ihale tarihinden itibaren 7 yıl geçmiş olmasına rağmen; hala doğalgaz ulaştırılamamış birçok konut ve mahal bulunduğu, firmanın ihale şartlarını tam olarak yerine getirmediği, vatandaşlardan gelen taleplerin sürekli ileri bir tarihe atılarak ertelendiği, vatandaşların sürekli kuyruklarda bekletildiği talep ve şikâyetlerden anlaşılmaktadır.
 
Ayrıca; doğalgaz çalışmalarının zamanında bitirilememiş olması ve yavaş ilerlemesi şehirde belediyecilik hizmetlerinin de yerine getirilememesine neden olmakta, çilesini vatandaşımız çekmektedir.
 
Bu bağlamda;
 
1-Elazığ ilinde doğalgaz dağıtım işini üstlenen firmanın yükümlülükleri nelerdir?
 
2-Firma bu yükümlülüklerini ihale şartnamesine uygun olarak zamanında bitirmiş midir?
 
3-Doğalgaz çalışmalarının zaman zaman durma noktasına gelip, çok yavaş ilerlemesinin sebebi nedir?
 
4-Bugüne kadar ilgili firmaya yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?
 
5-Lisans iptali hangi durumlarda söz konusu olmaktadır?
 
6-Yıllar itibariyle Elazığ’da doğalgaz bağlanan konut sayısı, doğalgaz bağlanan abone sayısı, abonelik gereklerini yerine getirdiği halde doğalgaz bekleyenlerin sayısı ne kadardır?
 
7-Doğalgaz ulaştırılacak toplam konut sayısı ne kadardır?
 
8-Yaklaşık 7 yıldan beri bitirilemeyen doğalgaz çalışmalarının hangi tarihte tümüyle tesis edilmesi gerekirdi?
 
9-Firma yetkilileri, Elazığlı vatandaşlarımıza kaliteli bir hizmet sunabilmek adına özellikle kış aylarına girmeden önce müracaatlardaki yoğunluğu giderici tedbirleri gerektiği gibi almış mıdır? Personel sayısı yeterli midir?
 
10-Elazığ’ın ve Elazığlıların bu çilesi ne zaman sona erecek doğalgaz çalışmaları ne zaman bitirilecektir? 
 
Kaynak: Vedat YETİK
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom