Bankalarda Tek Kuruşunuzu Bırakmayın

Bankalarda Tek Kuruşunuzu Bırakmayın
Son yıllarda sıkça duyduğumuz resmi kurumlardan biri de Tüketici Hakem Heyeti’dir.
 
Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren bu birim, özellikle vatandaşların ayıplı malların değişimi, bankaların kredi masraf ücretlerinin geri ödenmesi ve yine kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi konusunda önemli çalışmalara imza atıyorlar.
 
Bende malum bir bankanın birkaç yıl içinde benden kredi kartı aidatı adı altında tahsil ettiği 316 Lira 50 Kuruşu geri almak için Elazığ Tüketici Hakem Heyetine başvurdum.
 
Başvuru esnasında da mesleğin getirmiş olduğu bir durumdan olsa gerek yılda kaç başvuru yapıldığını, bunun kaçına olumlu döndüklerini ve geri dönüşlerin ne kadar bir süre içerisinde yapıldığını sordum.
 
Şuana kadar vatandaşlar tarafından 20 binin üzerinde resmi başvuru yapılmış ve bunun 14 bin dolayında bir rakamını bankalardan istenen ücretler oluşturuyor.
 
Bu 14 bininden neredeyse tamamına yakınına kurul ücretlerin iadesi yönünde karar almış ve bankalar bu ödemeleri vatandaşlara yapıyorlar.
 
Elazığlıların bankalardan haklarının kuruşu kuruşuna aramaları ve bunun takibini yapmaları benim gerçekten hoşuma gitti.
 
Öyle ki zaman zaman bir çoğumuz 1 lira ya da 50 kuruş için bankadan aranmışızdır yada bu rakamlar bilerek yada bilmeyerek bankalarda birikerek önemli miktarlara ulaşmış ve daha sonra bankalar tarafından tahsili yapılmıştır. 
 
Başvuru o kadar fazla ki vatandaşlara Tüketici Hakem Heyeti tarafından dönüşler yaklaşık 7-8 ayda yapılıyormuş. Bazen de banka bu süreyi uzatmıyor ve vatandaşa kendisi geri dönüş yaparak bu ücretlerin iadesi yoluna gidiyormuş, o zamanda bu süre 2 aya kadar düşebiliyormuş.
 
Konut kredilerinde bankaların kestiği masrafların da 1196 lirasına kadar buraya başvuru yapılabiliyor. Bu tutarın üstü için de Avukatınız yada kendinizin mahkemeye başvurması gerekiyor. Son dönemde yapılan düzenlemelerle de bu tutarın yukarıya çıkartılması bekleniyor.
 
Ben başvurumu yaptım ve kuruşuna kadar da bunu bankadan tahsil etmeye kararlıyım.
 
Bence sizde “BANKALARDA TEK KURUŞUNUZU BIRAKMAYIN” ve Tüketici Hakem Heyetine başvurunuzu yapın, en fazla 15 dakikanız gidiyor.

Bu arada Elazığ Tüketici Hakem Heyeti Çalışanlarına da vatandaşlara gösterdikleri sıcak ilgiden dolayı teşekkür ediyor, bunun devam etmesini diliyorum.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom