Elazığ Depremi İle İlgili 9 Soru

CHP Adana Milletvekili Demirçalı: Elazığ'da deprem için önlem aldığınız mı?

Elazığ Depremi İle İlgili 9 Soru Siyaset
CHP Adana Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Ali Demirçalı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Elazığ'ın 1. Ve 2. Deprem Bölgesi olduğunu, 2004, 2007 ve 2010 yıllarında deprem yaşadığını belirterek, "Kaç binada depreme dayanıklılık çalışması yapılmıştır? Kaç bina depreme karşı güçlendirilmiştir? Elazığ'ın afet risk haritaları oluşturulmuş mudur?" diye sordu.
 
Ali Demirçalı, Başbakan Recep Tayyir Erdoğan tarafından yazılı yanıtlanması istemiyle TBMM başkanlığına verdiği soru önergesinde, "Elazığ ilinin 1.ve 2. Derece deprem bölgesi olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Şehir merkezini de içerisine alan ve Hazar Gölü'ne kadar uzanan bu geniş hat doğrultularında değişken çok fazla sayıda, çok önemli fay parçaları mevcuttur. Bunun örneklerini maalesef 2004, 2007 ve 2010 depremlerinde yaşanmıştır." dedi.
 
CHP milletvekili Demirçalı'nın Başbakan Erdoğan'ın yazılı yanıtlamasını istediği 9 soru şöyle:
1- 1 ve 2. deprem bölgesinde bulunan Elazığ ili için yapı stoku çalışması yapılmış mıdır?
2- Sorumluluk sahanızda olan kurum ve kuruluşlara ait kaç binada depreme dayanıklılık çalışması yapılmıştır? Bu kapsamda kaç bina depreme karşı güçlendirilmiştir?
3- Elazığ ilinin afet risk haritaları oluşturulmuş mudur? Şayet oluşturuldu ise hangi uzman kuruluşlar tarafından denetlenmektedir?
4-Elazığ ilinde depreme karşı eğitim alan personel sayısı nedir? Eğitimler devam etmekte midir?
5-Elazığ'da yaşanan depremlerden etkilenen esnaf, sanatkâr ve Kobi'ler konusunda bir envanter çalışması yapıldı mı? Bu kesimlere yönelik ne tür yardımlar ve imkânlar sağlandı?
6- Elazığ ilinde yaşanan depremlerden en çok etkilenen yerler köy yerleşim alanları olmuştur. Köy yerleşim alanlarında yaşayan vatandaşların daha güvenli konutlarda yaşaması için gerekli mali ve teknik yardımlar sağlamayı düşünüyor musunuz?
7-Depremde evleri yıkılan ve geçim kaynağı hayvancılık olan yöre halkının maddi zararları karşılanmış mıdır?
8-Dünya Bankası başta olmak üzere yurt dışı kurum ve kuruluşlardan sağlanan kredilerden bugüne kadar Elazığ ili için her hangi bir çalışma yapılmış mıdır?
9-Elazığ'da depreme karşı zorunlu deprem sigortası bulunan konut sayısı nedir? Bu sigorta kapsamı dışında kalan konutlar için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom