Adaylar Yarışsın Elazığ Kazansın

Adaylar Yarışsın Elazığ Kazansın

Ülke yavaş yavaş seçim havasına bürünürken Elazığ iyiden iyiye bu havayı teneffüs etmeye başladı. AKP, MHP, SP adaylarını kamuoyuna tanıtırken BBP ve CHP’de henüz bir netleşme yok.

AKP’nin Belediye Başkan adayı olarak Mücahit YANILMAZ’a kamuoyuna duyurmasının ardından parti seçmenleri tarafından farklı yorumlandı. Bu seçimi alkışlayanlar olduğu kadar şaşıranların sayısı da azımsanmayacak kadar fazlaydı.

MHP’nin adayı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN ise beklenen bir isim gibiydi. MHP seçmeninin büyük birçoğunun teveccühünü kazanmış ÇOBAN’ın adaylığı MHP cephesinde beklentileri karşılamış görünüyor.

Saadet Partisi İl Başkanlığı’nın yanı sıra Elazığ Belediyesi Belediye Meclisi’nde yürüttüğü çalışmalardan da tanınan Haluk ARSLAN’ın partisinden Belediye Başkanlığı’na adaylığı partililerin de beklediği bir gelişmeydi.

Ana Muhalefet partisinde ise belirsizlik sürüyor. İl Başkanı M. Kemal ATİKELER’in adının konuşulmasının yanı sıra aday adaylığı için başvuru yapan Harun Veis METİN dışında henüz ismi geçen bir partili bulunmuyor. Ana muhalefet partisi CHP’nin son genel seçimde Ali ÖZCAN ile yakaladığı yükseliş ivmesine rağmen yerel seçimlerde bu kadar ağır hareket etmesi gerçekten çok ilginç. Milletvekili genel seçimlerinde Elazığ’da 3. parti olma başarısını gösteren CHP’nin yerel seçimlerde de bu potansiyeli muhafaza etmek için aday belirleme sürecini çok daha erkenden tamamlayıp belirlediği ismi Elazığ halkı ile paylaşmalıydı.

**********************************************************************

Akademik kimliğinin yanı sıra kurduğu Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi ile yürüttüğü kampanyanlar ile Elazığ halkının yakından tanıdığı MHP adayı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN Belediye Başkanlığı koltuğuna yakın olan isimlerden biri. “Elazığ Büyükşehir Olmak İstiyor”, “Devlet Millet El Ele” gibi kampanyalarla partili partisiz Elazığ Halkı’nın desteğini alan Doç. Dr. ÇOBAN “Yeniden Elazığ” sloganı ile Belediye Başkanlığı Koltuğu için Elazığlıların oylarına talip oldu.

Haluk ARSLAN Milli Görüş çizgisinin Elazığ’daki sevilen isimlerinden. Belediye Meclis Üyeliği görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan bununla beraber çeşitli öneriler ile Belediye Meclisi çatısı altında çeşitli öneriler ile Elazığ’a hizmet eden bir siyasetçi. Seçimlerde işi gerçekten zor olan adayların başında gelen ARSLAN, Milli Görüş çizgisinden gelen ve mensubu olduğu partiden kopan isimler ile kurulmuş AKP’den Elazığ Belediyesi almak için en çok uğraş vermesi gereken aday. Başbakan’ın her ne kadar biz “Milli Görüş gömleğimizi çıkardık” dese de 90’ların güçlü siyasi hareketi olan Refah Partisi seçmenlerinin oyları hala AKP gitmekte. Hem eski seçmenlerini geri kazanma hem de kendi söylemlerine yakın söylemleri yine Milli Görüş hareketinin içinden gelen Hamza YANILMAZ’a karşı zor bir seçim süreci geçireceği kuvvetle muhtemel.

**********************************************************************

İktidar partisi AKP Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ ise Milli Görüş’ün ve AKP taraftarlarının yakından kamuoyunun ise biraz yabancı olduğu bir isim. Kardeşi merhum Hamza YANILMAZ’ın Belediye Başkanlığı döneminde Elazığ’a yapılanlar ve belediyenin kasasında para ile Süleyman SELMANOĞLU’na teslim etmesi Elazığlılar tarafından büyük bir takdir ile karşılanmıştı. Hem bu geçmiş hatırlanması hem duygusallığın varlığı ve de iktidarın gücü ile Elazığ Belediyesi’nin kuvvetli başkan adaylarından biri. Sosyal medyada en çok sorulan “Sayın Mücahit YANILMAZ bu güne kadar Elazığ için ne yaptı?” sorusu YANILMAZ’ın seçim süresince muhakkak Elazığ Halkı tarafından da kendisine sıkça sorulacaktır. Son dönemde Süleyman SELMANOĞLU hakkında kamuoyunda yer alan iddialar mahkeme süreçleri ile Elazığ’da zedelenen AKP imajı da Mücahit YANILMAZ’ın seçim vaatlerinin yanı sıra ilgilenmesi gereken bir diğer önemli sorun olarak görülüyor.

**********************************************************************

Yazılması gereken yazı ve adaylara sorulması gereken birçok soru var muhakkak. Ama ilk yazıda sadece tespit yapmak istedim. “Belediye Başkanlığı seçimlerinde partiye değil adaya oy vermek” ve “ İktidar kimde ise belediye de onda olmalı” diye iki yaygın inanış vardır. Şöyle yakın geçmişten bir hatırlayalım Belediye Başkanlarımızı. Behçet SUSMAZ, Hamza YANILMAZ, Süleyman SELMANOĞLU. Hepsi seçimle geldi ve seçimle ayrıldı o makamdan. Kimine iktidarda diye oy verdik kiminde ise parti değil isimdi oylarımızı atmamızın sebebi. Partiler geldi geçti isimler geldi geçti sonuçta bize kalan yine Elazığ oldu.

Benim âcizane tavsiyem şudur ki gelin bu seçimde partiye veya adaya oy vermeyelim. Gelin bu defa oyumuzu Elazığ’a verelim.

Bu seçimin kazananı Doç. Dr. Bilal ÇOBAN, Haluk ARSLAN, Mücahit YANILMAZ CHP, BBP adayları değil ELAZIĞ olsun. Oyunuzu adaylara yada aday oldukları partilere değil yaşadığınız yaşamaya çalıştığınız geri kaldığını düşündüğünüz hizmet almadığını iddia ettiğiniz ELAZIĞ’a verin. Adaylar veya partileri değil şehrimiz ve şehriniz kazansın.

Selam ve dua ile

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom