Elazığ Valiliğinden 'Afet Bölgesi' açıklaması

Elazığ Valiliği, Elazığ Kamuoyunda 'Düzce afet bölgesi ilan edilirken Elazığ neden edilmedi?' sorularına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Elazığ Valiliğinden 'Afet Bölgesi' açıklaması
TAKİP ET Google News ile Takip Et

30 Kasım günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5,9'luk depremin meydana geldiği Düzce'yi, "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan ettiklerini açıklamıştı. Bunun ardından Elazığ Kamuoyunda Elazığ neden afet bölgesi ilan edilmedi? sorusu sorulmaya başlanmıştı. Elazığ Valiliği olayla ilgili açıklama yaparak, Elazığ’da uygulanan "Genel Hayata Etkililik" tabirinin "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" olarak değiştiğini açıkladı.

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada: “Bazı basın ve yayın organlarında “Düzce afet bölgesi ilan edilirken Elazığ neden edilmedi?" başlıklı haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ihtiyacı doğmuştur. 7269 Sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun Geçici 26’ncı maddesindeki "Genel Hayata Etkililik" tabiri, vatandaşlarımızın "Afet Bölgesi" kavramını daha çok kullanması nedeniyle kapsamı ve içeriği aynı olmak üzere 18/7/2021 tarih 7333 sayılı Kanunla "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" olarak değiştirilmiştir. Bu nedenle "Genel hayata etkililik" ile "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" aynı kavramlar olup, 18/07/2021 tarihinde yapılan düzenleme sadece ifade değişikliğidir. Bu tarihten itibaren tüm afet meydana gelen yerler için (önceki tarihlerde meydana gelen afetler de dahil olmak üzere) "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" tabiri kullanılmaktadır” denildi.