Coşkun Bulut

Dünyanın en tatlı meyvesi

Coşkun Bulut

Dünyanın en tatlı meyvesini tatmaya ne dersiniz? Hem de bedava… Her isteyenin yiyebileceği meyvemizin adının sabır olduğunun farkında mıydınız?

Yeni yıla girdiğimiz şu günlerde herkesin yaptığı gibi bizler de Allah’tan güzel olayların olmasını niyaz ediyoruz elbette. İnsanlarımızın bazıları ev, araba gibi ihtiyaçlarının olmasını beklerken kimi de iş, ekmek gibi daha temel ihtiyaçlarının karşılanması için Allah’a dua ediyor. Kimimiz ise bir daha hiçbir kötülüğün karşımıza çıkmamasını istiyoruz. Allah (c.c) herkesin gönlündeki hayır muratları verir inşallah. Unutmamamız gereken bir hakikati unutuyoruz bazen. Bu dünyada imtihan olacağımız gerçeği… Aslında Müslüman kardeşlerimizin hepsi çok iyi biliyor ki ölene kadar sınavımız devam edecek. Yani istediğimiz gibi bu dünyayı tamamen mutlu, huzurlu bir şekilde tamamlayamayacağız. Öyle olsaydı imtihanın önemi olur muydu hiç? Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz, yaratılmışların en üstünü olmasına rağmen en çok zorluğu çekmiştir. O hâlde bizler de sıkıntısız, kolay bir yaşamımız olmayacağını biliyoruz. Allah’ın bizleri canımızla, malımızla, evlatlarımızla sınayacağının farkında olarak hareket etmeliyiz. Bunu yapmak elbette iyi şeyleri istememek anlamında değil. Sadece imanın bir şartı olan kadere imanın bir gereğidir. Tabi halk arasında yaygın olan “Ne yapayım, kaderim böyle?” klişesini kastetmiyorum. Kul elinden gelenin en iyisini yapıp Allah’a güvenecek. O’nun emirlerine uyup yasaklarından kaçacak. Yani kul olacak. İşte tam da yapılması gereken hakikat budur. Dünyanın en tatlı meyvesini o zaman tadar insanoğlu ve iki cihan saadetine de kavuşur inşallah.

Beklemek… Sabır içinde beklemek insana öyle kapıların açılmasına vesile olur ki belaya duçar insan hikmeti görürse belki sevincinden havalara uçar. Ezeli ilmiyle her işi hikmetli yaratan Allah’a teslim olmak ne büyük bir marifettir. Evet, marifettir; çünkü her babayiğidin harcı değildir belaya sabretmek. O yüzden de dünyanın en tatlı meyvesi olan “sabrı” tatmak her insana nasip olmaz. Hatta şöyle demek: ”Dünyanın en tatlı meyvesi sabrın neticesindeki tada ulaşmak her insana nasip olmaz!” daha güzel olacak galiba. Hani çok sevdiğiniz bir meyveyi yersiniz ve yedikten sonra ağzınızda bıraktığı tadı uzun zaman unutamazsınız ve keşke biraz daha yeseydim dersiniz. İşte öyle bir meyvedir sabır.

Musibete veya belaya ilk anda yapılan sabır efdaldır. Musibet geldiği an sabrederse insan, tecrübeyle sabittir ki o musibete ünsiyet geliştirir ve artık sabretmek de kolay olur. Yani insanoğlu Allah’a her daim güvenirse, sabrederse sınav içinde bir kolaylığın geldiğini görecektir. Unutmayalım ki: “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir. (Bakara suresi 153.ayet) Allah (c.c), ayetiyle sabrederek ve namaz kılarak yardım dilememiz hakikatini belirtiyor.

Dünyanın en tatlı meyvesi olan sabrı tatmak için sabretmeyi hakkıyla yerine getirmemizi Allah’tan niyaz ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları