Aç olan öğrenci, müzede sergilenen muzu yedi

Güney Kore'deki Leeum Sanat Müzesi'nde bir öğrenci aç olduğunu söyleyerek, bir duvara koli bandıyla yapıştırılmış olan Comedian adlı sanat eserini yedi.

Aç olan öğrenci, müzede sergilenen muzu yedi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Leeum Sanat Müzesi’nde Maurizio Cattelan’ın "BİZ" adlı sergisinde ilginç bir olay yaşandı. Cattelan’ın enstalasyonunun (yerleştirme sanatı) parçası olan bir duvara koli bandıyla yapıştırılan "Comedian" adlı sanat eserini aç olduğunu söyleyen bir sanat öğrencisi yedi. Noh Huyn-soo adlı öğrenci, muzu yedikten sonra kabuğunu tekrardan duvara bantladı.

Yerel basında yer alan haberlerde, müzenin olayın ardından aynı noktaya yeni bir muz yerleştirdiği belirtilerek, sergilenen muzun her iki veya üç günde bir değiştirildiği aktarıldı.

Cattelan’ın çalışmalarını belirli bir otoriteye karşı bir isyan olarak gördüğünü söyleyen Noh, "İsyana karşı başka bir isyan olabilir. Bir sanat eserine zarar vermek sanat eseri olarak da görülebilir, ilginç olur diye düşündüm. Orada yenmek için bantlanmamış mıydı?" dedi.

Olayın ardından Cattelan ise, söz konusu durumun sorun teşkil etmediğini ifade etti.

Leeum Sanat Müzesi, Seul Ulusal Üniversitesi öğrencisi olan Noh’dan tazminat talep etmeyeceğini söyledi. Noh’un muzu yediği anlar ise arkadaşı tarafından anbean kayıt altına alındı.

CATTELAN’IN ESERLERİNDE KULLANDIĞI MUZ DAHA ÖNCEDE YENİLMİŞTİ

ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Miami’deki Art Basel’de 2019’da 120 bin dolara satılan Cattelan’ın benzer bir eseri, performans sanatçısı David Datuna tarafından yenilmişti. Muz olayın ardından hızla değiştirilmişti.