Bakan Akar, 'tahıl koridoru'ndaki son durumu açıkladı

Milli Savunma Bakanı Akar, Ukrayna limanından tahıl yüklü gemilerin tahliyesi konusunda oluşturulması planlanan 'tahıl koridoru'yla ilgili bilgi verdi.

Bakan Akar, 'tahıl koridoru'ndaki son durumu açıkladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud arasındaki ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin 'tahıl koridoru' ile ilgili sorusunu da yanıtlayan Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gıda krizinin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri çerçevesinde sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini ifade etti.  Akar, teknik konuların ve deniz seyrüseferinde güvenlik boyutunun olduğunu aktarırken bununla ilgili Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

İlgili bakanlık ve kurumlarla çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Akar, "Yakın bir zamanda olumlu sonuç almak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu. Türkiye’den bir heyetin Rusya’ya tekrar gidip gitmeyeceğine yönelik soruya “Mümkün, gidilebilir, muhataplarımız da gelebilir” karşılığını veren Akar, başka bir gazetecinin, “Tahıl koridorunun hayata geçirilmesine yönelik bir gecikmenin olduğunu düşünüyor musunuz” sorusu üzerine, şunları kaydetti:

“Bu konuda dört önemli aktör var: Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM. Konuyla ilgili deniz seyrüseferinde güvenlik boyutu var. Mayınlar ve limanların güvenliği konusu var. Ülkelerin endişeleri gibi çeşitli konular var.

BM'nin aldığı bazı kararlar, çizdiği bir çerçeve ve plan var. Bütün bunların hepsi değerlendirilerek bir yol bulmak için gayret gösteriliyor. Türkiye'nin ne yapmakta olduğunu, aklıselim uluslararası kişi ve kurumlar da devletler de takdir ediyor.”