Başarı hikayesi yazan aday adayı Yavuz Akın

14 Mayıs tarihinde yapılacak milletvekilliği seçimlerinde aday adaylık müracaatları devam ederken, AK Parti'den müracaat eden, yazılım, savunma sanayi ve güvenlik sitemleri programları üzerine önemli yatırımlara imza atan genç girişimci Yavuz Akın, birçok özelliği ile öne çıkıyor.

Başarı hikayesi yazan aday adayı Yavuz Akın
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ülkemizde son yıllarda Savunma Sanayii ile öne çıkan ve önemli bir gelişme sağlanan; yazılım, savunma ve güvenlik sistemleri üzerine çalışmalar yürüyen Akın, DRONE SAVAR, yerli ve milli yapay zekâ tabanlı 'Yüz tanıma sistemi temelli geçiş kontrol sistemi' geliştirmiş, proje ile birçok kurum ve kuruluş tarafından kullanılmaya başlanmıştı.

Ülkemizin yerli ve milli yazılımlar geliştirmesinin dışa bağımlılığını önemli ölçüde azaltacak projelere imza atmak amacıyla ARGE çalışmalarına büyük önem veren genç iş insanı Yavuz Akın’a ait “Akın Teknoloji” firması,  Avrupa’nın en büyük ikinci savunma sanayi kümelenmesi olan ve her geçen gün firmaları bünyesine katan ve Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar olan “Saha İstanbul” katılma başarısını gösterdi.

AFETLERE YÖNELİK TEKNOLOJİK YENİLİKLER

11 ilimizi etkileyen deprem sonrası eksikliği hissedilen ve enkaz altında kalan insanları kısa sürede noktasal olarak tespit edip ekiplerin işini kolaylaştıracak bir sistem ile deprem bölgelerinde aksayan ve ciddi bir problem olan haberleşmenin anında normale döndürebilecek iletişim teknolojileri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştıran Yavuz Akın, bu çalışmalarını ilimiz merkezinde kurulu, yazılım, uçak ve bilgisayar mühendislerinden oluşan teknik personellerle yürütüyor.

TİCARİ GİRİŞİMİNİ SİYASETE TAŞIMAK İSTİYOR

AK Parti Elazığ il teşkilatlarında birçok görevlerde bulunan, siyasi çalışmaları ile birlikte milli ve manevi değerleri önceleyen STK’larda görev yapan Yavuz Akın, gençliği, yenilikçiliği, girişimciliği yatırımcı özelliğini Elazığ ve Ülkemiz için daha ötelere taşımanın heyecanını yaşıyor. Ticari ve teknolojik sahadaki başarılarını siyaset alanına da taşımak isteyen Akın, bu özelliği ile şehrin sorunları kısa sürede çözmeyi hedefliyor.

Savunma sanayi teknolojileri alanında gururumuz olan yenilikleri ülkemize sunan Ülkemizin önde gelen Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına ait şirketlerin paydaşı ve hedef birlikteliği olan ve bunu ilimizden başlayan Yavuz Akın, çalışmalarını daha üst seviyelere ulaştırarak ülkemizi dışa bağımlıktan kurtarmak amacıyla Arge çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Ülkemizi Teknolojik ve bilişim alanındaki iş insanlığı yönünde şehrimize ve ülkemize yaptığı hizmeti siyasi alana da taşımayı düşünen Yavuz Akın bu amaçla 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’den Elâzığ Milletvekili aday adayı oldu.

Kurulduğu günden bu yana AK Partiye gönül verdiği ve her aşamasında her kararında yanında durduğunu ifade eden Akın,  şunları söyledi:

“Üyesi ve mensubu olmaktan onur duyduğum Adalet ve Kalkınma Partisi çatısı altında;  uzmanlık tahsilini Afet ve Kriz Yönetimi ile gerçekleştirdiğim yanı sıra Teknoloji – Savunma Sanayiine yönelik iştiraklerimde edindiğim bilgi, tecrübe ve deneyimleri bir bütün olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’yi dünyanın afetlere karşı en hazırlıklı ülkesi” hâline getirmek hedefiyle ilan ettiği ‘’Türkiye Ulusal Risk Kalkanı’’ çerçevesinde partimin çatısı altında ülkeme ve özellikle afetin acısını derinden yaşamış bir deprem kenti olan şehrime etkin bir hizmet sunmak, Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünde Türkiye Yüzyılının en önemli seçimi olan 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’den Elazığ Milletvekili Aday Adayı olduğumu kamuoyuna saygılarımla sunuyorum.”

YAVUZ AKIN KİMDİR?

1988 yılında Elazığ’da doğan Akın, yüksek lisansını Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Afet ve Kriz Yönetimi Bölümü’nde tamamladı.

Bilişim ve güvenlik teknolojileri, yapay zeka ve savunma sanayii alanında Ülkemizin ve bölgemizin sayılı firmalarından biri olan Akın Teknoloji’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir.

Gençlik yıllarından itibaren cemiyetçilik faaliyetlerinde de bulunarak memleket meselelerinde inisiyatifler aldı. 2005 yılından sonra siyasi oluşumlarda aktif siyaset çalışmalarında bulunarak, Adalet ve Kalkınma Partisi Elazığ İl Gençlik Kolları Başkanlığı Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı, Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

AK Parti Elazığ İl Başkanlığı İl Yönetim Kurulu Üyesi ve İlçe Koordinatörü görevlerini yürüten Akın,  24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Genel Seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Elazığ Milletvekili aday adayı oldu.

Birçok sivil toplum kuruluşlarının ana kademelerinde görev alan Akın, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası adına Fırat Teknokent Yönetim Kurulu Üyesi, Anadolu Bilgi Teknolojileri Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, ASKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Saha İstanbul üyeliği gibi birçok görevleri devam etmektedir. Geçmişte Elazığspor Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2.Başkanlık görevlerinde de bulunan Akın evli ve bir çocuk babasıdır.