Bıçak bileme ustaları yoğun mesai harcıyor

Elazığ'da bıçak bileme ustaları, Kurban Bayramı'na sayılı saatler kala vatandaşlardan gelen talepleri karşılamak için yoğun mesai harcıyor.

Bıçak bileme ustaları yoğun mesai harcıyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'da da Kurban Bayramı nedeniyle çarşılarda hareketlilik başladı.

Kurban kesecek vatandaşlar, körelen bıçak, satır ve et makinesi bıçaklarını biletmek için ustaların yolunu tuttu. Bıçak satıcıları ve bileyicileri, tam mesai ile artan talepleri karşılamaya çalışıyor.

Bileyiciler, günlük bin bıçak bileyerek vatandaşların taleplerini yetiştirmeye çalışıyor. Bıçakçılar, bıçak almak ve biletmek isteyen vatandaşların işlerini son ana bırakmamalarını tavsiye ediyor.

20 yıldır bıçak bileme işiyle uğraştıklarını belirten bileme ustası Turan Kehya, "Milletimize bıçakları erken getirmelerini söylüyoruz fakat yine de son 2 güne bıraktılar. Çok yoğunluk yaşanıyor. Erken getirilse bıçaklar daha temiz bir şekilde çıkar. Elimizden geldiği kadarıyla bıçaklarını getiren vatandaşlarımızın bıçaklarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Yoğunluktan dolayı arkadaşlarımızı da yardım için yanımıza çağırıyoruz. İş yerimizi sabah saat 07.00 gibi açıyoruz gece 03.00’a kadar bıçak bilemeye devam ediyoruz. Kurban bayramından dolayı bu saatlere kadar çalışıyoruz. Normal günlerde de iş yerimizi aynı saatte açıyoruz ama akşam ezanında kapatıyorduk. Kurban Bayramı nedeniyle mesai yapıyoruz ve yardımcı olmaları için arkadaşlarımızı çağırıyoruz. Son 3 gün içerisinde günlük olarak bine yakın bıçak biledik," dedi.