Çanakkale'de orman yangını

Çanakkale'de orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Şehir merkezi adeta duman altında kalırken orman yangınının yerleşim yerlerini ve çiftlikleri tehdit ettiği, köylülerin canlarını zor kurtardığı anlarsa kameraya yansıdı.

Çanakkale'de orman yangını
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Merkeze bağlı Kayadere köyü yakınlarında saat 12.30 sıralarında çıkan orman yangını devam ediyor.

Çanakkale'de orman yangını

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler yangına havadan ve karadan müdahale ediyor.

Çanakkale'de orman yangını

Rüzgarın etkili olduğu bölgede ekipler, yangını kontrol altına almak için yoğun mücadele veriyor.

Çanakkale'de orman yangını

Yangının başladığı bölgeye yakın olan Kayadere köyü ise tedbir için boşaltıldı.

Çanakkale'de orman yangını

Çanakkale-Çan karayolu da trafiğe kapatıldı. Köylüler hayvanlarını kurtarmak için boş arazilere götürerek, kurtarmaya çalışıyor.

Çanakkale'de orman yangını

'YANGIN ÇEVRE KÖYLERE SIÇRAMAYA BAŞLADI'

Çanakkale'de orman yangınında alevler evlere sıçradı. Yangının ilk çıktığı noktaya yakın yerde bulunan Ulupınar Köyü'ne yayılan alevler evlere büyük hasar verdi. Balıkesir'den yangın ile mücadeleye giden itfaiye ekipleri, köyün daha fazla zarar görmemesi için alevlere karşı koyuyor.

Çanakkale'de orman yangını

'YANGINA MÜDAHALE ARALIKSIZ SÜRÜYOR'

Yarasa helikopter olarak adlandırılan gece görüşlü 4 helikopter sabahın ilk saatlerine kadar görev yaptı.Özel donanımlı helikopter, pilotların kasklarındaki geçe görüş sistemleri ile yangın bölgesinde 24 saat görev yapabiliyor. Söndürme çalışmalarına sabahın ilk ışıkları ile birlikte diğer hava araçlarının da katılması bekleniyor.

Çanakkale'de orman yangını

AFAD'DAN GELEN AÇIKLAMA

AFAD, Twitter hesabından Çanakkale’de meydana gelen orman yangınlarını söndürme çalışmalarına ilişkin son durumu paylaştı. Paylaşımda , “Damyeri mevkiinde meydana gelen orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Bölgeye 2.659 personel 8 uçak 26 helikopter 240 arazöz 71 su tankeri 328 araç ve iş makinesi sevk edilmiştir. Orman yangınında 81 vatandaşımız dumandan etkilenmiş olup, 72 vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir. Bölgedeki 9 köyde toplamda 337 hane 1.251 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmiştir” denildi.

Çanakkale'de orman yangını

"83 KİŞİ DUMANDAN ETKİLENDİ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Çanakkale’de meydana gelen orman yangında toplam 83 kişi etkilendi. 14’ü olay yerine görevlendirilen ambulanslarla, 48 kişi ise ayaktan hastanelere ulaştı. Ayrıca tedbir amaçlı Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi 13 palyatif bakım hastası ve göğüs hastalıkları servisinden 8 hasta olmak üzere 21 hastanın ambulanslarla nakli sağlanmıştır."