Diyarbakır'da akaryakıt operasyonu

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü akaryakıt kaçakçılığıyla mücadele özel ekiplerince, Diyarbakır ve Mersin'de akaryakıt kaçakçılarına karşı iki ayrı operasyon gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da akaryakıt operasyonu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ilk operasyon Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde faaliyet yürüten bir akaryakıt istasyonunda gerçekleşti. Operasyonda söz konusu istasyonda bir adet gizli tank ele geçirildi.

Ayrıca akaryakıt istasyonunda pompa, yazarkasa ve otomasyon sistemleri devre dışı bırakılarak kaçak akaryakıt satılmasını sağlayan düzenek de ortaya çıkartıldı. Bu düzenekle istenildiğinde kayıt dışı akaryakıtın, istenildiğinde ise yasal akaryakıtın verilerek ekiplerin denetimi esnasında istasyonun yasal çalışıyor izlenimi verildiği ortaya çıkarıldı. İstasyonda kayıt dışı akaryakıtın konulduğu gizli tank ve bu tankla bağlantılı satış tabancaları mühürlenerek, istasyon hakkında yasal işlem başlatıldı.

Mersin’de gerçekleştirilen ikinci operasyonda ise kayıt dışı akaryakıt satışına yönelik akaryakıt özel ekiplerince yürütülen saha araştırmaları esnasında Mersin’de bir bayiye ait tanker araçları kullanılarak tır-kamyon türü araçlara belgesiz, kayıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı tespit edildi. Olayla ilgili idari işlemler başlatıldı. Kaçak akaryakıt satışını önlemek amacıyla Ticaret Bakanlığı akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele özel ekibinin kayıt dışı ve kaçak akaryakıt satışının önlenmesine yönelik denetimleri etkin bir şekilde sürdürülmektedir.

Akaryakıt sektöründe usulsüzlük yaparak haksız kazanç sağlayan ve rekabet ortamını bozan firmaların engellenerek yasal faaliyet yürüten akaryakıt bayilerinin korunması amaçlanmakta olduğu belirtildi.