Hak sahiplerinin dikkatine! Başvuru süreci bugün başladı

6 Şubat'ta yaşanan depremlerle ilgili AFAD tarafından vatandaşlara hak sahipliği duyurusu yapıldı.

Hak sahiplerinin dikkatine! Başvuru süreci bugün başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Konut, iş yeri ve ahırları, yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen afetzedeler için Afet Kanunu çerçevesinden Yeniden Yapım ve Güçlendirme Kredisi verileceklerin belirlenmesi amacıyla hak sahiplerinin belirlenmesi işlemleri gerçekleştirilecek.

Yeniden yapım ve güçlendirme kredisi kullanmak isteyen vatandaşların kendilerine devlet tarafından konut, ahır ve iş yeri yapılmasını isteyenler, 6 Haziran 2023 - 4 Ağustos 2023 tarihleri arasında e-devlet üzerinden veya hak sahipliği başvuru merkezlerinden bizzat kendileri veya kanuni vekilleri vasıtasıyla resmi müracaatlarını yapmaları gerekiyor. 

HAK SAHİPLİĞİ DANIŞMA OFİSLERİ

Vatandaşlar başvurularını Hafta içi Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezi’nde, Hafta sonu ise İlçe Kaymakamlıkları Hak sahipliği danışma ofislerinde yapabilecek.

AFAD tarafından yapılan açıklamada; “Konut, işyeri, ahir, Yıkık, Acil Yıktırılacak, Ağır Hasarlı Ve Orta Hasarlı olarak tespit edilen afetzedeler için Afet Kanunu çerçevesinde Yeniden Yapım Ve Güçlendirme Kredisi verileceklerin belirlenmesi amacıyla HAK SAHİPLİĞİ İşlemleri gerçekleştirilecektir. Yeniden yapım ve güçlendirme kredisi kullanmak isteyen afetzede vatandaşlarımızdan kendilerine devlet tarafından konut, ahır, işyeri yapılmasını isteyenlerin 06.06.2023 - 04.08.2023 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya hak sahipliği başvuru merkezlerinden bizzat kendileri veya kanuni vekilleri vasıtasıyla resmi müracaatlarını yapmaları gerekmektedir. Müracaatların tamamlanması ile birlikte ilgili mevzuat gereğince oluşturulacak Hak Sahipliği İnceleme Komisyonları Sunulan belgeler ve kanuni hak sahibi olabilme koşullarını dikkate alarak, Hak Sahibi Kabul Edilenleri ve Hak Sahibi Kabul Edilmeyenleri belirleyecektir” denildi. 

Hak Sahiplerinin dikkatine! Başvuru süreci başlıyor