İkinci el araç piyasası bayram öncesi durgun

İkinci el araç piyasası, bayram öncesinde de durgunluğunu koruyor. Araç fiyatları ortalama yüzde 20 gerilerken, piyasada araç bolluğu yaşanıyor.

İkinci el araç piyasası bayram öncesi durgun
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bir süredir hem fiyatları hem de hareketliliği azalan ikinci el araç piyasası, bayram öncesinde de aynı durumu sürdürüyor. Piyasada araç bolluğu yaşanırken, araç seçenekleri de artmış durumda.

Oto galericiler, bayram öncesinde uygun fiyatlı araçların satıldığını ve araç almak isteyenler için şu anın uygun bir zaman olduğunu belirtiyor. Ayrıca, mevduat faizlerinin yüksek olmasının da piyasada durgunluk oluşturduğunu ifade ediyorlar. Fiyatların yüzde 20 düştüğünü belirten galericiler, ilerleyen dönemde sıfır araçlara zam gelmesini beklediklerini kaydediyor.

Oto galerici Gürkan Keleş, ikinci el otomobil piyasasının şu dönemde durgunlaştığını belirterek, "Bayram üzeri şu anda daha uygun olan araçlar satılıyor. İkinci el araç fiyatları da gerilemiş durumda. Sıfır arabalarda da fiyatlar biraz geriledi. Araç fiyatları ortalama yüzde 20 geriledi. Biniciler için şu anda araç alma zamanı. Sürücüler şu anda araba alabilir. İlerleyen dönemde araba fiyatlarının yükseleceğini düşünüyoruz. Temmuz’dan sonra sıfır araçlarda fiyat artışı yaşanabilir. Zamlar gelirse, ikinci el piyasasına da otomatik olarak yansıyacaktır. Yüksek fiyattan araç alan biniciler ise araçlarını şu an satmıyorlar. Biz oto galericiler olarak fiyatlarımızı geri çektik" ifadelerini kullandı.

Daha önceki bayramlarda hareketliliğin daha fazla olduğunu söyleyen Keleş, "Arabasını satıp mevduat faizine yatıran vatandaşlar da var. Ancak araba fiyatları düşmeyecek, elbet yükselecek diye düşünüyoruz. İkinci el piyasasında eskiden araba bulunmuyordu ancak şu anda araç bolluğu var. Araba çeşitleri bu dönemde çok fazla" dedi.