Milletvekili Balık'tan '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' mesajı

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' dolayısıyla mesaj yayımladı.

Milletvekili Balık'tan '5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü' mesajı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milletvekili Balık, mesajında şunları kaydetti: “88 yıl önce bugün, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan değişiklikle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi.

5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara verilen bu haktan sonra, 2002 yılında iktidara geldiğimiz günden bugüne kadınlarımıza sağlanan pozitif ayrımcılık politikasıyla kadınlarımızın çeşitli alanlarda söz sahibi olması ve etkin yer alması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde devrim niteliğinde kararlar aldık. Bu kapsamda iktidara geldiğimiz 2002 yılı öncesi 1999 seçimlerinde kadın milletvekili sayısı 22 iken, 2002 yılında 24 olup, 2018 yılında  ise yapılan seçimler ile birlikte 54’ü partimizden olmak üzere 104’e yükselmiş oldu. Bu sayı Cumhuriyet tarihinde bir ilk olmakla birlikte kadınlara verilen önemin de göstergesidir.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ında dediği gibi; ‘Kadınsız bir siyaset, kadınsız bir demokrasi, kadınsız yönetim, sadece kadınlar için değil bütün toplum için bir eksikliktir.’

Kadınlara 1934 yılında verilen seçme ve seçilme hakkını genişletip, özgürce yaşam hakkını da gözeterek toplumumuzun temel taşı olan kadınlarımızın, hükümetimiz 20 yıl boyunca daha güçlü bir ülke hedefleri yolunda emin adımlarla ilerlerken, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki iktidarımızda 31 Ekim 2013 tarihinde 4 kadın milletvekili arkadaşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başörtüsü ile girmesi, Türkiye’de devrim niteliğinde adım atılmasını sağlamıştır.

Günümüz Türkiye’sinde AK Parti Hükümetimizin verdiği   mücadeleler sonucunda artık başörtüsü meselesi ortadan kalkmıştır. Ancak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla  başörtüsüne anayasal güvence getirecek Anayasa değişikliği teklifi için çalışmalara başlandı.  Çalışmalar neticesinde en yakın zamanda bu kanun teklifi de Gazi Meclisi’mizde görüşülmeye başlanacaktır.

Türkiye Yüzyılına başlarken, son 20 yılda olduğu gibi Türkiye’mizi daha güzel yarınlara kavuşturmak ve geleceğimize daha güçlü bir Türkiye bırakmak için, şanlı tarihimizde  destanlar yazan ve her zaman fedakarlıklarını örnek aldığımız Nene Hatun, Şerife Bacı, Halide Onbaşı, Halime Çavuş, Nezahat Onbaşı, Gördesli Makbule ve Tayyar Rahmiye’nin verdiği cesaretle biz kadınlar olarak durmadan, yorulmadan çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla 7’den 70’e birlik ve beraberlik içinde inşallah Türkiye Yüzyılı’nı birlikte inşa edeceğiz. 

Bu vesileyle kadınların demokratik haklarına kavuşmasını sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü dua, saygı ve rahmetle anıyor, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü ve Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını Elde Etmesinin 88. yıl dönümünü kutluyorum.”