SAMEKS Ocak ayı verileri açıklandı

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Ocak ayı SAMEKS verileri açıklandı.

SAMEKS Ocak ayı verileri açıklandı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Başkanı Tekin Gürkan Ocak Ayı SAMEKS Verilerini değerlendirdi.

Gürkan, 2023 yılı Ocak ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 0,9 puan artarak 54,3 değerine yükselmiştir. Bu dönemde önceki aya göre 0,5 puan artış kaydeden Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi 54,3 puanla artış eğilimini sürdürürken, önceki aya göre 2,6 puan artarak 55,2 seviyesine yükselen Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi de Bileşik Endeks’te gözlenen artışta belirleyici rol oynamıştır. Hizmet sektörü genelinde girdi alımları Ocak ayında da güçlü seyrini sürdürürken, buna bağlı olarak iş hacmindeki artış ivme kazanmıştır. Sanayi sektöründeki olumlu görünümde ise yani siparişlerin önceki aya kıyasla hızlı bir şekilde artış kaydetmesinin etkileri gözlenmiştir. Bu gelişmeler neticesinde önceki aya göre 0,9 puan artarak 54,3 seviyesinde gerçekleşen mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, geçtiğimiz yıla ilişkin pozitif görünümünü Ocak ayında da sürdürmüş ve ekonomik aktivitedeki canlılığın yeni yılda da devam ettiğine işaret etmiştir.

SANAYİ SEKTÖRÜ SAMEKS ENDEKSİ

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Ocak ayında, bir önceki aya göre 2,6 puan artarak 55,2 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde yeni siparişlerin önceki aya göre 6,6 puan birden artarak 55,6 puan seviyesine yükselmesi, endeksteki ivme artışının başat faktörü olmuştur. Yeni siparişlerdeki artışa bağlı olarak girdi alımları alt endeksi önceki aya kıyasla 2,2 puan artış kaydetmiş ve 67,2 puanlık seviyesiyle pozitif görünümünü sürdürmüştür. Önceki aya göre 1,4 puan azalmasına karşın 52,2 seviyesinde gerçekleşen üretim alt endeksi de sanayi sektörü genelindeki olumlu görünümü teyit etmiştir. Bu dönemde önceki aya göre 5,1 puan artış kaydetmesine karşın 47,3 seviyesinde kalan nihai mal stoku alt endeksi, negatif bir görünüm sunmuştur. 2,5 puanlık artışla 52,4 seviyesine yükselerek yeniden referans değer üzerinde gerçekleşen tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise firmaların mal ve hizmet tedarik süreçlerinde iyileşme yaşandığına işaret etmiştir. İstihdam alt endeksi ise, önceki aya göre 1,4 puan hız kaybetmiş olmasına karşın, 52,3 puanlık seviyesiyle sektörde emek talebinin arttığını göstermektedir. Böylece 55,2 puanla Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi 50 referans değeri üzerindeki seyrini üst üste 18’inci ayına taşımıştır.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi, 2023 yılı Ocak ayında önceki aya göre 0,5 puan artarak 54,3 seviyesine yükselmiştir. Bu dönemde iş hacmi alt endeksi önceki aya göre 2,7 puan artış kaydederek 53,5 puan seviyesine yükselmiş ve olumlu görünümünü sürdürmüştür. Hizmet sektörü genelinde satın alımlar artışını sürdürmüş ve ilgili alt endeks önceki aya göre 0,4 puan azalmış olmasına karşın 65,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde önceki aya göre 4,8 puan azalan nihai mal stoku alt endeksi 48,9 puanla olumsuz bir görünüm arz ederken, 0,7 puan artarak 51,1 seviyesine ulaşan tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi ise artış eğilimi göstermiştir. Geçtiğimiz ay referans değer altına gerileyen hizmet sektörü istihdam alt endeksi, 2,8 puanlık artışla 51,7 seviyesine yükselmiş ve sektör genelinde istihdam artışına işaret etmiştir. Söz konusu gelişmeler neticesinde Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi 54,3 seviyesine yükselmiş ve olumlu görünümünü Ocak ayında da sürdürmüştür.

YORUM: 2022 yılı genelinde artış eğilimi gösteren SAMEKS Bileşik Endeksi, 2023 yılının ilk dönemine de pozitif sinyallerle giriş yapmıştır. Hem hizmet hem de sanayi sektöründe kaydedilen artışlar, Ocak ayında ekonomik aktivitenin canlı bir görüntü sunduğunu göstermektedir. Sanayi sektöründe yeni siparişlerin hızlı bir şekilde artış kaydetmesi, imalata yönelik hareketliliğin önümüzdeki dönemde de süreceğine işaret ederken; hizmet sektöründe ise geçtiğimiz yıl genelinde durağan bir seyir izleyen iş hacminde yaşanan canlanma dikkat çekmektedir. Bu gelişmeler neticesinde reel sektördeki genişleme Ocak ayında da devam etmiştir.