Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'

Elazığ kent merkezinde bulunan ve efsanelere konu olan Dipsiz Göl, doğal güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakıyor.

Youtube Kanalı
Youtube Kanalı
Abone Ol
Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Aksaray Mahallesi’nde bulunan Dipsiz Göl, doğal oluşumu ve çeşitli özellikleriyle dikkat çekiyor. Müstakil bir evin bahçesinde yer alan Dipsiz Göl, dipten gelen su kaynağı ile besleniyor.

Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'

Kaynayan su yazın soğuk, kışın sıcak olma özelliği ile dikkat çekerken, göl içinde değişik türden balıklara da ev sahipliği yapıyor. Efsanelere göre, geçmiş yıllarda düğünde halay çeken bir grubun gölün içine düştüğü ve yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta bulunan Hazar Gölü’nde bulunduğu rivayet ediliyor. İlk kez görüntülenen Dipsiz Göl’ün yapılacak olan çalışmaların ardından turizme kazandırılması hedefleniyor.

Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'

Mahalle sakinlerinden Rabia Delibalta, “Burası Aksaray Mahallesi’nde bulunuyor. Yıllardır Dipsiz Göl olarak biliniyor. Gölün özelliği suyun alttan kaynamasıdır. Eskiden burası açıkmış, sonradan böyle etrafı yapılmış, daha toplulaştırılmış. Dedelerimizden bile önce burası varmış.

Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'

Burada bizim duyduğumuza göre, bir düğün halayından bir grup batmış, gidip Sivrice’den çıkmış diyorlar. Buraya gelen herkes çok güzel bir yer olduğunu söylüyor. Su olan her yer güzel. Gölün suyu kışın sıcak, yazın daha serin oluyor.

Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'

Kışın elimizi vurduğumuzda suya bayağı sıcak. İnsan yutmuyor, çocuklar suya girdiğinde yarıya kadar yani bacaklarına kadar batıyor. Burada balıklar da var. Önceden gölün kendi balıkları daha çoktu, çingene olarak bilinen balıklar vardı. O balıkları sonradan göle atılan diğer balıklar yemiş biraz ama yine de gölde o balıklardan var.

Şehrin ortasında gizemli 'Dipsiz Göl'Dünyada ya da Türkiye’de sadece iki yerde varmış o balıklardan. Şu anda çingene balığı var, çıkıyorlar bazen, onlar da diğer balıklardan saklanıyorlar korktukları için” dedi.