'Şeker Fabrikaları Cumhuriyetimizin Milli Tarıma desteğin en somut örneğidir'

Elazığ CHP Milletvekili Gürsel Erol şeker fabrikası tarafından 2022-2023 yılı pancar alım kampanyası programına katıldı. 

'Şeker Fabrikaları Cumhuriyetimizin Milli Tarıma desteğin en somut örneğidir'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Türkşeker bünyesinde 1956 yılında kurulan Elazığ Şeker Fabrikası, 67'nci pancar alım ve işleme kampanyasını başlattı. Kampanya kapsamında fabrikada açılış programı düzenlendi. Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol" Şeker Fabrikaları Cumhuriyetimizin milli değere, milli tarıma değer verdiğinin en somut örneklerindendir"

"BU BÖLGENİNDE, TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ TARIMDIR" 

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Gürsel Erol programda yaptığı konuşmada " Buranın özelleştirme kapsamından çıkarılması olumlu bu adım. Bayraklardaki 'Üretimde Milli Değer' yazısı cumhuriyetimizin milli değere, milli tarıma değer verdiğinin en somut örneklerindendir.  Onun içindir ki özelleştirilmeden çıkarılması ve yine kamu tarafından çalıştırılıyor olabilmesi Elazığ için ve  devletimiz içinde önemli bir şanstır.

Ayrıca bunu ifade etmek isterim ki burada çalışan işçilerimizin kadroya alınması ile ilgilide Genel Müdür Yardımcımız bilgi verdiler. Yalnız Şeker Fabrikaları için değil kamuda çalışan tüm personelin özlük haklarının verilmesi ve bu çalışanlarımıza kadro verilmesi ile ilgili Meclis Genel Kurula görüşmeye geldiğinde biz Cumhuriyet Halk Partisinin bir milletvekilisi olarak buna destek vereceğiz. Kamuda ' sözleşmeli, geçici personel' olmaması içinde mücadele edeceğiz.  Niye ? Çünkü siz emekçisiniz. Emekçi geleceğinden kaygı duymalı, emekçi çocukların riskinden ve nafakasından kaygı duymamalı. Devletin içinde kamuda bir kurumda ayrı bir çalışma sütatusü, bir diğer kuurmda ayrı bir çalışma sütatusü olmamalıdır.

Ayrıca burada tarımı desteklemek çok önemli. Benden önceki konuşmacılarda ifade ettikler. Hem pandemi sürecinde hem de Ukrayna - Rusya savaşı sürecinde gördük ki üretim, tarım önemli. Bunlara destek vermek lazım. Tarımı desteklerken tabi ki çiftliğimizi de desteklemek lazım. Sayın Valim ayak üstü sohbetlerimde şunu öğrendim pancar fiyatının artışı 2021- 2022 yılını kıyasladığımızda 3 katı, ama şeker olarak satıldığı zaman 5 katı olurken elektrik, gübre, işçilik gibi maliyetler 6 katı artmış. Bunun dengelenmesi lazım. Üretime , çiftçiye destek verirken devletin kendi edinceği vergilerden, kendi alacağı kazançlardan vazgecemesi lazım. Çiftçiyi ve üreticiyi desteklemesi lazım. Bu bölgeninde, Türkiye'nin de geleceği tarım. Eğer milli değerlerimize sahip çıkacaksak önce tarımı geliştirmemiz lazım. Devletin tarım ürünlerini ve çiftçiye destek vermesi lazım.

Hayırlı bir kampanya diliyorum, hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Hepinize en içten dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunuyorum" diye konuştu.