'Yanlış politikalar felakete davetiye çıkarıyor'

CHP Milletvekili Gürsel Erol, TBMM'de yaptığı konuşmada Elazığ'ı bekleyen heyelan tehlikesi ile ilgili uyarılarda bulundu.

'Yanlış politikalar felakete davetiye çıkarıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’ın Maden ilçesindeki bakır işletmesinin maden pasasının döküldüğü heyelan bölgesi olan alandaki tehlikeye dikkat çekti. Erol, "Bakır işletmesinin yanlış uygulamalarından kaynaklı inanılmaz bir heyelan riski var" dedi.

Yanlış Politikalardan dolayı maden kaynaklarının şehir ve ülke ekonomisine katkı sunmadığını ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, "Elazığ'da Maden diye bir ilçemiz var. Elazığ yeraltı kaynakları açısından Türkiye'nin en zengin ilidir. Madencilikte, mermer, krom, altın, bakır açısından inanılmaz bir yeraltı zenginliğimiz var. Ama yeraltı zenginliklerimizden şehrimiz yeterinca yararlanmadığı gibi, doğru yatırımlar yapılmadığı gibi, özelleştirme ve ihalelerle doğru sonuçlar yaratıldığından kaynaklı şehrimizinde ve ülkemizede ekonomik bir kazancı yok. Maden Bakır İşletmesi geçtiğimiz dönemlerde özelleştirildi. Madeni ayakta tutan bir bakır işletmesi, Osmanlı döneminden günümüze kadar bir işletmedie. Ejder bey iyi bilir, kendisi kısmen Maden'lidir. 6 bin personelin çalıştığı bir fabrika o şehrin yalnızca ekonomik hayatını değil, sosyal hayatını, oradaki yaşam tarzını geliştiren bir yapıdır.1950'l8li yıllar başında tenis kortlarının, açık hava sinema ve tiyatrolarının yapıldığı bir ilçe  ama özelleştirildikten sonra çalışan sayısı 100'e düşmüş. Şuanda kendi kaderine terkedilmiş bir ilçe"dedi.

"FELAKET OLMADAN GEREKLİ ADIMLAR ATILMALIDIR"

Maden'de yaşanan sorunun çözümünün sadece söylemde kaldığını aktaran Milletvekili Erol"Sayın başkanım ne köy ne de ilçe. İki arada bir derede kalmış. Orada bakır işletmesinin yanlış uygulamalarından kaynaklı, çıkan madenin posasını riskli bölge ilan edilen alana dökmesinden kaynaklı inanılmaz bir heyelan riskimiz var. Bunu defalarca bu meclis kürsüsünde gündeme getirdim.  Bakanlığa soru önergesi verdim. Çevre komisyonu üyesi arkadaşımızda aramızda komisyonda gündeme Geçmiş günlerde çevre komisyonu olarak toplantı yaptık. Komisyon başkanımız diyor ki evet bu hafriyatın buradan kaldırılması lazım. Bakanlık diyor ki evet bu hafriyatın buradan kaldırılması lazım, risk yaratıyor. Ama gelin görün ki herşey söylemde kalıyor. Ben sizi Allah'a havale ediyorum. Bu ağır bir sorumluluktur. Orada İliç gibi bir felaket ile  karşı karşıyayız. İnsanlar ölmeden, doğa felaketi yaşanmadan, orada yaşamsal sorunlar yaşanmadan bir araştırma komisyonu kurularak yerinde inceleme yapılsın. Bu inceleme ile ilgili meclisimiz bilgilendirilsin.Orada olabilecek kazalar ve felaket ile ilgili tedbirleein alınmasına yönelik talebimi parlamentoya iletiyorum"diye konuştu.