Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu kimdir?

Kemal Memişoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla Türkiye'nin 53. Sağlık Bakanı olarak atandı.

Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu kimdir?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kemal Memişoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 53. Sağlık Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım. Vatanımız ve milletimiz için bu onurlu göreve beni layık gördüğü için Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevimin gerektirdiği ağır sorumluluğu hakkıyla ifa edebilmek için var gücümle çalışacağım. Allah utandırmasın. Saygı ve hürmetlerimle" ifadelerine yer verdi.

YENİ SAĞLIK BAKANI KEMAL MEMİŞOĞLU KİMDİR?

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Rize kökenli olup 1966 yılında Trabzon'da doğdu. Tıp eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı ve 1990 yılında mezun oldu. 1995 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi uzmanlığını aldı.

Kariyerine 1996 yılında SSK Konya Ereğli Hastanesi'nde başlayan Memişoğlu, daha sonra PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştı. 1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi'nde Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon ünitesinde bulundu. 2000-2002 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda Başasistanlık yaptı. PTT Hastanesi'nde 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti unvanını aldı. Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında tamamladı ve 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı.

Kasım 2012'de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atandı. 2014 yılında aynı Birlikte Genel Sekreter olarak görev yaptı. 2016 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Genel Cerrahi Profesörü olarak çalıştı. Ekim 2016'dan itibaren İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yapıyordu.

Evli ve üç çocuk babası olan Kemal Memişoğlu, Türkiye'nin yeni Sağlık Bakanı olarak görevine başlamıştır.