YKS için deneme sınavı uyarısı

Ortaöğretime Destek Birimi Yönetmeni Seda Kahraman, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlık ve başvuru dönemi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler konusunda önemli tavsiyelerde bulundu

YKS için deneme sınavı uyarısı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tüm öğrencilerin üniversite hayaline kavuşması için atlatması gereken YKS için başvurular sonrası heyecanlar daha da arttı. Son hazırlıkların ve çalışmaların hızla devam ettiği süreç ile ilgili Ortaöğretime Destek Birimi Yönetmeni Seda Kahraman da önerilerde bulundu.

"SONUÇLARA ODAKLANMADAN YANLIŞLARI GERİ BİLDİRİM OLARAK DEĞERLENDİRİN"

Verdiği tavsiyeler içinde deneme sınavlarına dikkat çeken Seda Kahraman, “Bu süreçte deneme sınavı eksiklerimizi görebilmek için çok önemli. O yüzden deneme sınavlarından aldığınız sonuçlara odaklanmaktan daha çok yanlışları geri bildirim olarak değerlendirmelisiniz. Günlük, haftalık ve aylık programlar hazırlayarak konu eksiklerinizi tamamlayın. Uyamayacağınız kadar katı bir ders çalışma programı yapmaktan kaçının. Zira ders programlarına uyamadığınızda motivasyon düşebilir. Bu şekilde çalışma isteği de kaybolacaktır” dedi.

"ÇÖZECEĞİNİZ DENEMELERİN İPTAL EDİLEN 2. DÖNEM KONULARINI KAPSAMADIĞINA EMİN OLUN"

Seda Kahraman, 2023 YKS için 12. sınıf, 2. Dönem konularının ülkece yaşadığımız deprem felaketinden sonra sınav içeriğinden çıkarıldığına dikkat çekerek, “Zaman ve efor kaybına neden olmaması için aday öğrencilerimiz, çözecekleri denemeler ve soru bankalarında sınav içeriğinden kaldırılan konulara dikkat etmeli” diye konuştu.

BAŞVURU SÜRECİNDE BUNLARA DİKKAT EDİN!

Kahraman, ayrıca 8 Mart 2023 tarihinde başlayan YKS başvurularının 23 Mart 2023 Perşembe günü sona erdiğini hatırlatarak, başvuru süreci için de aday öğrencilere önemli uyarılarda bulundu. Kahraman, adayların başvurularını ÖSYM aday işlemleri sayfasından ve ÖSYM mobil uygulamasından gerçekleştirebileceklerini söyleyerek, “ÖSYM’nin duyurular kısmında yayınladığı ‘Sıkça Sorulan Sorular’ başlıklı metninin de okunması adayalar için faydalı olacaktır” dedi.

"MUTLAKA KONTROL EDİN"

Kahraman ayrıca aday öğrencilerin internet üzerinden başvurularını yaptıktan sonra 24 Mart 2023 Cuma gününe kadar ilgili bankalar üzerinden sınav ücretlerini yatırmaları gerektiğinin altını çizdi. Son olarak Kahraman, olası aksilikleri önlemek için adayların, sınav gününe kadar son altı ay içerisinde çekilmiş fotoğrafının yer aldığı yeni kimliklerini de çıkartmalarını tavsiye ederek sözlerini sonlandırdı.