'Yöresel Kilim Dokuma Kursu' düzenlenecek

Elazığ'da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türk Süsleme Sanatlarından ve Geleneksel El Sanatlarından 'Yöresel Kilim Dokuma' kursu düzenlenecek.

'Yöresel Kilim Dokuma Kursu' düzenlenecek
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Türk Süsleme Sanatlarından ve Geleneksel El Sanatlarından “Yöresel Kilim Dokuma” kursu açılacak.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ yaptığı açıklamada: “Gelişen teknoloji karşısında Türk süsleme sanatlarımız ve Geleneksel el sanatlarımız hızla yok olmakta ve gittikçe yozlaşmaktadır. Bu yok oluş beraberinde birçok kültürel değerin de kaybolmasına neden olmaktadır. Geleneksel El Sanatlarımızın yok olmasının nedenlerinden biri de usta eğiticilerin sayısının her geçen gün azalmasıdır. Usta eğitici ihtiyacını karşılamak üzere  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde Türk Süsleme Sanatlarından ve Geleneksel El Sanatlarından “Yöresel Kilim Dokuma” kursu açılacaktır. Geleneksel El Sanatlarından “Yöresel Kilim Dokuma” sanatını yaşatmak geliştirmek,  gençlerimizin ve yetişkinlerimizin el emeği göz nuru olan bu eserlere Pazar bulmak, aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamak ve hediyelik eşya üretmek amacıyla düzenlenen kurslara, her yaş ve seviyedeki vatandaşlarımız katılabilecektir.  Kayıt için: İki adet vesikalık fotoğraf,  nüfus cüzdan fotokopisi, yabancı uyruklu kişilerden ikametgah belgesi ile birlikte 08.05.2023 Pazartesi günü mesai bitimine  kadar  Sürsürü Mahallesi Atatürk Bulvarı Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne müracaatları yeterli olacaktır. Kursiyerlerimize kurs sonunda Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile işbirliği halinde hazırlanan kurs bitirme belgesi verilecektir. Bu sanatı öğrenen insanlarımız yeni bir iş imkanına kavuşarak bu yolla kazanç sağlayabileceklerdir. Konuya ilgi duyan vatandaşlarımızı kursa katılmaya davet ediyoruz.” dedi.