Bakan Kurum: 'Konut ve kira bedelleri düşecek'

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum İstanbul'da sosyal konut projesi kapsamında açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum: 'Konut ve kira bedelleri düşecek'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bakan Kurum "Vatandaşımızın rızasıyla 3 milyon konutun dönüşümünü sağladık. 2035 yılına kadar kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir alanımız kalmasın istiyoruz" dedi.

'Eylül - ekim aylarında tüm firmaların katılacağı yeni bir konut kampanyası başlatılacak.' diyen Bakan Kurum, "Belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine yüzde 50 faiz desteği verilecek. Faiz ile alım desteği olacak, kampanya ev fiyatları ve konut kiraları daha da düşecektir." dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarından satır başları;

KONUT VE KİRA BEDELLERİ DÜŞECEK

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini Cumhurbaşkanımız eylül ayında duyuracak. Eylül ayında yeni bir konut kampanyası başlatacağız. Bu kampanya ile konut ve kira bedellerinin daha da düşeceğine inanıyoruz. Birçok firma da buna katılacak. Yeni kentsel dönüşüm projeleri de olacak.

İstiyoruz ki 17 Ağustos'lar bir daha yaşanmasın. Enkaz altında hiçbir vatandaşımız evladını aramasın. Biz her depremde milletimizin yanına gidiyoruz, acılarına ortak oluyoruz ve sözlerimizi tutuyoruz. Bizlere düşen görevin de bu olduğu düşüncesi ile şehri yöneten insanları aynı duygu ve göreve davet ediyorum. Bu çerçevede hayatını kaybeden vatandaşlarımızı yad ediyorum.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KİRA DESTEĞİ ARTIYOR

Sosyal konut projesi kapsamında gençlere ve emeklilere kontenjan ayrılacak.

Belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine yüzde 50 faiz desteği verilecek.

Bireysel kentsel dönüşümde 1150 lira olan kira desteği yüzde 30 artışla 1500 lira olacak. Bireysel kentsel dönüşümde şu an 400 baz puan ve 400 bin olan oranlar 600 baz puan ve 600 bine yükseltilecek.