Bakan Nebati'den konut fırsatçılarına yönelik uyarı

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fiyat artışına giden konut fırsatçılarına yönelik uyarı yaptı.

Bakan Nebati'den konut fırsatçılarına yönelik uyarı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Basının gündeme ilişkin kendisine yöneltilen sorularını yanıtlayan Bakan Nebati, enflasyonda vatandaştan beklentilerini ve "Yeni Evim" projesindeki denetimleri aktardı.

"VATANDAŞIN ENFLASYON KARŞISINDA BİLİNÇLİ DURUŞU TAMAMLAYICI ROL OYNAYACAK"

"Fiyat sabitleme ya da indirime gitme" çağrısına birçok sektörün katılım gösterdiğini, sektörlerin talepleri üzerine görüşmelerini sürdürdüklerini belirten Nebati, vatandaşların da haksız fiyat artışları karşısındaki bilinçli duruşunun enflasyonla mücadelede tamamlayıcı bir rol oynadığını belirtti.

"PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN TAMAMI BU ÇAĞRIYA DESTEK VERDİ"

Bakan Nebati, perakende sektörünün tamamının bu çağrıya destek verdiğini ve bu desteklerin daha da genişleyeceğini ifade etti.

ENFLASYONUN MAKUL SEVİYELERDE OLMASI HEDEFLENİYOR

Enflasyonun makul seviyelerde olması ve yılsonu hedefleriyle bağlantılı gerçekleşmesinin kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Nebati, ocak ayında enflasyonda eksi beklentilerinin olmadığını ifade etti.

"YENİ EVİM PROJESİNDE FİYATLAMA KONTROLLERİ YAPILDI"

Nebati, “Yeni Evim” projesinde fırsatçılara karşı her türlü tedbiri aldıklarını dile getirerek, "Fiyatlama kontrollerini yaptık, radarımız var, bizim risk analiz merkezimiz tüm verilere sahip, yanlış yapana gereğini yaparız. Vergi Denetim Kurulu gerekli çalışmaları yapar." diye konuştu.

“KONUT RAYİÇ BEDELLERİNİN DÜŞÜK GÖSTERİLMESİ KANGREN KONULARINDAN BİRİ”

Tapuda konut rayiç bedellerinin düşük gösterilmesi konusunun Türkiye'nin kangren konularından biri olduğunu ifade eden Nebati, "Konut fiyatlarının yükselmiş olması rayiç bedelleriyle gerçek fiyatlar arasındaki marjı çok genişletti. Bu konuda elimizde çok sağlam veriler var. Satıcı da alıcı da dikkat etsin. Bu kangrenin üzerinden gelecek çok ciddi bir çalışmamız var." değerlendirmelerinde bulundu.

Nebati, söz konusu çalışmanın çok ayrıntılı olduğunu belirterek, onun için reform yapmak gerektiğini söyledi.

"MEMUR ZAMMI KAYNAĞI AYRILDI"

Nebati, ayrıca açıklamasında memur maaş zammının yüzde 30 artırılmasına yönelik gereken kaynak için Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak gerekli tedbirleri aldıklarını ifade eti.

ŞUBATTA HİNDİSTAN’A GİDECEK

Hem yurt içinde hem de yurt dışında yatırımcılarla sürekli görüşmelerinin olduğunu belirten Nebati, şubat ayında G20 için Hindistan'a gideceklerini, bu ay da Avrupa'da görüşmelerinin olacağını söyledi.

“GÖRÜŞMELER SADECE KÖRFEZ ÜLKELERİYLE SINIRLI DEĞİL”

Suudi Arabistan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda mevduat hesabı açmak için gerçekleştirdiği görüşmelerin hatırlatılması üzerine Nebati, görüşmelerin sadece Körfez ülkeleriyle sınırlı olmadığına dikkat çekti.

Bakan Nebati, 16 Ocak’ta muhabirlerle yıl değerlendirmesi yapılacağının da bilgisini verdi.