DAİB'den Endonezya ve DUBAİ'ye yurtdışı pazarlama faaliyeti

Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğünde ve DAİB organizasyonunda İnşaat Malzemeleri Sektörünün İhracat Kapasitesinin Geliştirilmesi adlı UR-GE projesi kapsamında Jakarta / Endonezya'ya ve DUBAİ'ye yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

DAİB'den Endonezya ve DUBAİ'ye yurtdışı pazarlama faaliyeti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ekonomi Bakanlığı Koordinatörlüğünde ve DAİB organizasyonunda “ İnşaat Malzemeleri Sektörünün İhracat Kapasitesinin Geliştirilmesi” adlı UR-GE projesi kapsamında Jakarta / Endonezya’ya ve DUBAİ’ye yurtdışı pazarlama faaliyeti gerçekleştirildi.

DAİB Yönetim Kurulu üyeleri ve bölgede inşaat sektöründe faaliyet gösteren proje katılımcısı firma temsilcilerinin katılımları ile ilk program Endonezya’ya gerçekleştirilirken, söz konusu yurtdışı pazarlama faaliyetleri kapsamında öncelikle Ekonomi Bakanlığı Jakarta Ticaret Müşaviri M. Murat Taşkın, Jakarta İnşaat ve Müteahhitler Birliği Yöneticileri tarafından, katılımcı firma temsilcilerine Endonezya pazarı hakkında soru cevap şeklinde bilgilendirme gerçekleştirildi.

Ticaret Müşaviri Murat Taşkın; ‘‘Uzak Doğu’nun yıldızı parlayan ülkelerinden Endonezya hızla gelişen ekonomisiyle dikkat çekmesi ve sektördeki en büyük tedarikçilerinin bu ülkede yer alması nedeni ile ülkemiz ihracatı açısından önemli bir yere sahiptir. Endonezya sanayi ürünleri olarak demir çelik ürünleri, paketleme makine ve ekipmanları, inşaat malzemeleri, mermer ürünleri gibi ürünlerde potansiyel bir pazar. Türk yatırımcılar bu sektörlerde Endonezya’da iş yapabilirler. Coğrafi uzaklığa rağmen iki ülke arasında ticaretin gelişme gösterebileceği ve iki ülke arasında ticari anlaşmaların yapılması halinde bu gelişmenin daha üst düzeylere çıkarılabilecek’’ ifadesinde bulundu.

“İnşaat Malzemeleri Sektörünün İhracat Kapasitesinin Geliştirilmesi” adlı UR-GE projesi kapsamında ikinci program inşaat sektöründe Körfez coğrafyasının kalbi olan Birleşik Arap Emirliklerine gerçekleştirildi. Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve CEO’su Hamad Buamim’in ve Dubai Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Majid Saif Al Ghurarir’in ev sahipliği yaptığı toplantı ile başlayan programda Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal, DUBAİ Başkonsolosu Erdem Ozan ve Dubai Ticaret Müşaviri Hasan Önal’ın katılımları ile, Sharjah Chamber Of Commerce And İndustry (Sharjah Ticaret Odası)’nın katkıları ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren DUBAİ’li ithalatçı firma temsilcilerinin ve bölge firmalarının katılımları ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal, gerçekleştirilen Yurtdışı Pazarlama Faaliyetinin önemini vurgulayarak, iki ülke arasında inşaat sektöründe yatırım fırsatlarına işaret etti. Bal, Dubai sermayesinin Türkiye’de daha yenilikçi teknolojik ürünlerin üretimine dikkat çekilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, sektörde DUBAİ ve Türk iş dünyasının tecrübesinin bir araya getirilmesinin önemine vurgu yaptı.

Katılımcı firmalarla yapılan mülakatlar sonrasında ikili görüşmelerin olumlu geçtiği ve ihracat potansiyelinin yüksek olduğu tespit edildi.

Program kapsamında, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük üretici ve müteaahitlik hizmeti veren firmalarından biri olan BK GULF LLC firması başta olmak üzere sektörde faaliyet gösteren inşaat-yapı malzemeleri tedarikçi-ithalatçı firmalar ziyaret edilerek, 3 ayrı grupta (Elektrik, Yapı Malzemeleri ve iç dizayn) olmak üzere görüşmeler düzenlendi. Söz konusu inşaat sektörü firmalarıyla yoğun görüşmeler yapılmış, firmaların sektöre ilişkin teknolojileri görmeleri, pazarda rekabet güçlerini artırmaları ve ülkemiz ihracatını en yüksek seviyelere taşımaları hedeflendi.