Depremle ilgili ilk soruşturma başladı

Diyarbakır ve Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılıkları, deprem bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Depremle ilgili ilk soruşturma başladı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş'ta 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki deprem, 10 ilde büyük hasara yol açtı. Son yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olan depremin beşinci gününde bilanço giderek ağırlaşırken, AFAD, can kaybının 18 bin 342'ye yükseldiğini, 74 bin 242 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, deprem bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*Deprem Bölgelerinde yıkılan binalarla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal ve gecikmeksizin soruşturma işlemlerine başlanılmıştır.

*Soruşturma kapsamında teknik bilirkişi heyetleri görevlendirilmiş olup, numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır.

*Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır.

*Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir.

"TÜM DETAYLARIYLA SÜRDÜRÜLMEKTEDİR"

Öte yandan, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı da, yazılı açıklama yaparak teknik bilirkişi heyetlerinin görevlendirildiğini bildirdi.

Açıklamada, "Numune alma ve bizzat alanda çalışmalara başlanılmıştır. Binaların yapımını üstlenen ve sonradan binalarda imara aykırı şekilde değişiklik yaparak yıkılmasına neden olan sorumlu kişilerin tespiti konusunda ilgili kurumlarla yazışmalar yapılmıştır. Bu kişiler yönünden gerekli tedbir durumları değerlendirilmekte, soruşturma konunun hassasiyeti de gözetilerek titizlikle ve tüm detaylarıyla sürdürülmektedir" denildi.