Erdoğan talimatı verdi: 'Oyalanmayın'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'daki Şanghay Zirvesi sonrası TOKİ'nin sosyal konut projesiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Erdoğan talimatı verdi: 'Oyalanmayın'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Özbekistan'ın Semerkant şehrindeki Şanghay Zirvesi'nin ardından Erdoğan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, TOKİ'nin sosyal konut projesine ilişkin sorulan sorulara da cevap verdi.

"SEÇİMİN ERTESİNDE YENİDEN BİR HAMLE YAPILABİLİR"

Projeye yönelik başvuruların 2 milyonu aştığı ve ileriki dönemde arzın daha da artmasına yönelik bir eğilim olup olmadığına ilişkin soruya Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Arzın yapılması noktasında bizim bir sıkıntımız yok. Şimdi bir görmüş olduk arz-talep dengesini. Demek ki arz-talep dengesi, talep istikametinde gözüküyor. Öyleyse demek ki seçimin ertesinde yeniden bir hamle yapılabilir. O zamana kadar da zaten bu inşaatların kabası bitmiş olur, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur. Çünkü orada işin tamamen bitmesi 1,5-2 yılı bulur.

"TALİMATI VERDİM"

Erdoğan ikinci etap içinse şunları söyledi: "Bir taraftan da tabi kuraların çekilmesi, ondan sonra yerleşmeler başlar. Bu arada da biz işin ikinci etabına başlamış oluruz. Burada bizim para pul sıkıntısı yok. Tabii burada talebin yoğunluğu ortada. Onun için diyorum ki Allah nasip ederse seçimden sonra yeni bir etabı inşallah başlatacağız. Çünkü bizim arsa noktasında filan sıkıntımız yok. Arsa noktasında sıkıntı olmadıktan sonra, yeter ki iş yapacak bir iktidar olsun. İş yapacak iktidar da biziz. Tabii Bay Kemal ve avanesi ona da bir şey uydururlar. Ben arkadaşlara da söyledim, ‘Arkadaşlar hiç oyalanmayalım, Türkiye’nin dört bir yanında planlamaya göre hemen temel atmaya başlayalım. Yıl sonunu beklemeyeceksiniz’ dedim. Talimatı verdim ve yıl sonuna varmadan biz şu anda hangi şehirde ne kadar yapıyoruz, ona göre bir taraftan da temelleri atıp inşaatlara başlayacağız."

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun projeye ilişkin, 'seçim yatırımı' eleştirisine, "Bu ilk defa yapılan bir şey değil ki. Biz TOKİ vasıtasıyla bundan önce zaten 1 milyon 170 bin konutu yaptık, teslim ettik. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar var, bize dualar ediyorlar. İşte en son geçenlerde Esenler’de teslimat yaptık ve o daireleri ziyaret ettik. Bizimkinin ispatı var. İspat-ı vücut etmişiz biz" sözleriyle yanıt verdi.