'Kare Kodlu Plaka Uygulaması' yürürlükte

Yılbaşı itibariyle tescil ettirilen plakalar için zorunlu olarak hayata geçirilen karekod uygulaması ile emniyet birimlerinin araç ve sürücü bilgilerine ulaşmasında kolaylık sağlanacak.

'Kare Kodlu Plaka Uygulaması' yürürlükte
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Araçlarda sahte plakaların önüne geçmek amacıyla 1 Ocak itibariyle karekod uygulaması yürürlüğe girdi. Plakadaki il kodu ve harflerin arasında yer alacak olan karekod, gerekli durumlarda araç ve sürücü bilgilerine daha hızlı ulaşılmasını sağlayacak.

12 haneli bir seri numarasıyla birlikte işlenecek olan karekodlar sayesinde araçların seri numarası, üretim yeri ve üretim tarihi gibi birçok önemli bilgiye erişilebilecek.

Kullanımda olan plakaların değiştirilmesi için herhangi bir gereklilik bulunmazken, yılbaşı itibariyle tescil ettirilen tüm plakalara karekod işlenmesini zorunlu hale getirildi.

Alınan kararı değerlendiren ekspertiz firması yetkilileri ve galericiler ise araç denetimlerinin ve kontrollerini kolaylaşacağını ifade ederek uygulamayı yerinde bulduklarını belirtti.

GEÇTİĞİMİZ YILLARDA CALİFORNİA’DA DİJİTAL PLAKA UYGULAMASI YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) bağlı yaklaşık 40 milyon nüfusa sahip California eyaletinde de 2018 yılında sınırlı sayıda araçla test edilen dijital plaka uygulaması 2022 yılında yasal hale gelmişti.

Milyonlarca araç sürücüsünün kullanımına sunulan monokromatik ekranlar aracılığıyla araç bilgileri otomatik olarak güncelleniyor.

5 yıl kullanım ömrü olan küçük bir pilden güç alan dijital plakaların araç ticaretlerinde kayıt işlemleriyle uğraştırmayarak sürücülere büyük kolaylık sağladığı biliniyor.