MÜSİAD'da gündem dış ticaret

MÜSİAD Elazığ Şubesi Dost Meclisi Toplantısının bu hafta ki konuğu, FÜ Dış Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zülfükar Aytaç Kişman oldu.

MÜSİAD'da gündem dış ticaret
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Üyelerine İhracat ve dış ticaret ile alakalı bilgilendirmelerde bulundu.

Firmaların,İhracat ve dış ticaret ile alakalı yapılması gerekenler, mevzuatlar, işleyiş, gümrükleme, organizasyon gibi konularda bilgiler veren Fırat Üniversitesi Dış Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zülfükar Aytaç Kişman; "Dış Ticaretin Tarihsel Gelişimi hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak, dış ticaretin tarihi aslında çok eskilere dayandığını, Ortaçağda yapılan en önemli ticaret “İpek Yolu, Baharat Yolu” ticaretidir" dedi.

Dış ticaretin ilk adımları bu zamanda başlamıştır diyebiliriz ve tarih boyunca, farklı kültürler arasında malların değiş tokuşu ve ticaret, toplumların ekonomik büyümesine katkıda bulunmuştur. Özellikle keşifler, sanayi devrimi ve teknolojik ilerlemeler, dış ticaretin tarih içindeki evriminde önemli değişimler ve büyüme yaratmıştır. Günümüzde de e-ticaret sayesinde daha da hızlanması ile büyük bir hacim kazanmıştır.

Günümüzde, E-ticaret, dijital dönüşümle birlikte dış ticaretin önemli bir bileşeni haline gelmiştir.

Dijital dönüşüm, dış ticaretin daha hızlı, daha verimli ve daha rekabetçi olmasına katkıda bulunup. E-ticaret ve dijital pazarlama, küresel ticaretin gelişiminde de önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

Toplantı soru cevap şeklinde devam etti.