Naci Görür, 'duyduğu endişeyi' paylaştı

Elazığlı hemşehrimiz, Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından deprem bölgesi ile ilgili uyarılarda bulundu.

Naci Görür, 'duyduğu endişeyi' paylaştı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından ağır yıkım yarattığı 11 ilde, çalışmalar sürüyor.

Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımla deprem bölgesi ile ilgili şu uyarılarda bulundu:

Bu günlerde harıl harıl deprem bölgesinde yerleşim bölgelerini yenileme, ayağa kaldırma çalışmaları yapılıyor. Okan Tüysüz ile görüştük, duyduğumuz endişeleri bir kez daha duyuralım dedik: Deprem kentlerini tamir ve yenileme çalışmaları sadece bir inşaat projesi değildir.

Her yerleşim alanının yüzey jeolojisini, yeraltı jeolojisini, jeomorfolojisini, jeofiziğini, sismolojisini, zeminini, vb ayrıntılı olarak bilecek ve yenilediğiniz bölgenin depremsellğini, aktif faylarını, çökme alanlarını, sıvılaşma yörelerini, kütle hareketlerinin olabileceği yerleri, deprem etkisinin büyütüleceği yöreleri, deprem dalgalarının bir nevi kapana kısılıp yıkıcı ekilerinin artacağı alanları, vb belirleyip inşaatına giriştiğiniz yerlerin yerleşime uygun olup olmadığına karar vermeniz, sonra da yenileme ve imar çalışmalarına girişmeniz lazım.

Ne olur alelacale deprem bölgelerinde yenileme çalışmaları yapıp 6 Şubat gibi bir afeti aynı bölgedeki gelecek nesillerimize ihale etmeyelim. Sevgiyle.