Ölçü ve tartı aletleri muayenesinde son gün 28 Şubat

Sanayi ve Teknoloji Elazığ İl Müdürü Mustafa Yavuztürk, ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene müracaatlarının 28 Şubat 2023'te sona ereceğini söyledi.

Ölçü ve tartı aletleri muayenesinde son gün 28 Şubat
TAKİP ET Google News ile Takip Et

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre su, doğalgaz ve elektrik sayaçlarının periyodik muayenelerinin il müdürlüklerinde yapıldığını kaydeden Yavuztürk, kanun hükümlerine göre ölçü ve ölçü aletlerinin iki yılda bir muayene edilerek damgalanmasının zorunlu olduğunu bildirdi.

Yavuztürk, ''Ölçü ve ölçü aletlerinin 2023 yılı periyodik muayene müracaatları 1 Ocak 2023 tarihinde başlamış olup, 28 Şubat 2023 günü mesai bitiminde sona erecektir. Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2000 kg'ın üzerinde olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ile diğer tartı aletleri periyodik muayeneleri 2 yılda bir TSE ye yapılacak olup, elektrik, su, hava gazı doğal gaz sayaçları ile akım ve gerilim transformatörlerinin muayeneleri 10 yılda bir olup, müracaatları https://dijitalbakanlik. sanayi.gov.tr üzerinden Elazığ Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne yapılacaktır.

Açık veya kapalı pazar yerlerinde kullanılan ve tartım kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan mekanik tartı aletlerinden masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli terazilerin periyodik muayene müracaatları bağlı bulundukları Elazığ merkez, Palu ve Kovancılar Belediyesi Grup Merkezi belediye ölçüler ve ayar memurluklarına yapılacaktır’’ dedi.