Sanayi Bakanı Kacır, Elazığ iş dünyasının taleplerine müjdelerle yanıt verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nın talep ve beklentilerini değerlendirerek lojistik merkezi ve iş dünyasının gereksinimlerine dair müjdeleri paylaştı.

Sanayi Bakanı Kacır, Elazığ iş dünyasının taleplerine müjdelerle yanıt verdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, Meslek Komiteleri ve Üyeleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ı ağırlayarak Elazığ programı çerçevesinde bir araya geldi. Bakan Kacır, Elazığ iş dünyasının talep ve beklentilerini içeren raporu değerlendirdi ve çeşitli müjdeleri paylaştı.

Programın açılış konuşmalarını gerçekleştiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, “İlimizin bulunduğu coğrafya deprem bölgesidir. Son üç yılda yaşadığımız yıkıcı depremlerin ağır bilançosu gerçekten korkutucu düzeydedir. Yaşanabilecek olası depremlerde bölgenin; afet ve kurtarma organizasyonu, gıda, barınma, yeme içme, nitelikli insan kaynağı gibi taleplerine anlık çözüm oluşturabilecek bir Lojistik Merkezin Elazığ’a kazandırılmasının elzem olduğunu belirtmek istiyorum.

Şehrimiz bu konuda, gerek coğrafi konumu, gerekse 6 Şubat tarihinde gerçekleşen depremden hemen sonra üstlenmiş olduğu köprü vazifesi ile bu merkezin kurulması için tüm niteliklere sahiptir.

Lojistik Merkezi talebimizin bir diğer hedefi; bölgemizde lojistik hizmeti veren firmalara ve bu sektöre yatırım yapacak yeni girişimcilere, nakliye, depolama, dağıtım ve taşımacılık imkânları sağlamaktır.

Projemiz ile ilimizde yeni İş fırsatları oluşturup, bölgesel yatırımlar aracılığıyla büyümeyi hedefliyoruz. Bu sayede bölge ekonomisi için daha rekabetçi bir tedarik ağı oluşturacağız.

ENERJİ MALİYETLERİNE DESTEK

Üyelerimizin ve potansiyel yatırımcılarımızın bizden beklentileri doğrultusunda;

Organize Sanayi Bölgelerimizdeki işletmelerin, yaşanan depremlerin ardından faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için; Enerji Maliyetlerinde muafiyet talep etmekteyiz. Sizlerin vereceği bu müjde, işletmelerimizin hızlıca ayağa kalkabilmesi için son derece önem arz etmektedir. 

DESTEK KRİTERLERİNİN ESNETİLMESİ 

Deprem sonrası devlet kurumları tarafından sağlanan desteklerin sadece hasarlı binalara sahip işletmeleri kapsamasıdır. Bu hasar önkoşulu, deprem bölgesindeki işletmelerin çoğunu olumsuz etkilemektedir. Depremin etkileri sadece fiziksel hasarla sınırlı kalmamakta ekonomik ve sosyal olarak tüm şehri etkilemektedir. Bu nedenle bu önkoşul fiziki hasar değil ticari zarar olmalıdır.

FİNANSMANA ERİŞİM 

Bununla birlikte destek kriterlerini karşılayan işletmelerimiz dahi Bankaların talep ettiği ağır kefalet ve ipotek şartlarıyla, ihtiyacı olan finansmana erişim noktasında zorluklar yaşıyor. 

PERSONEL MALİYETİ DESTEKLERİ VE İŞGÜCÜ KALICILIĞI

Depremlerin ardından gerçekleşen göç dalgasıyla beraber, zaten zor bulunan nitelikli personelin bölgede kalmasını sağlamak amacıyla işletmelere sağlanan personel maliyeti desteklerinin ilimiz özelinde esnetilmesi, beklentilerimiz arasındadır.

TEKNOVA OSB İÇİN EK ÖDENEK TALEBİ VE KARMA OSB’NİN HAYATA GEÇİRİLMESİ

Bölgemizin gelişimi adına son derece önem arz eden, Yatırımcı sayısını arttırmak için gayret gösterdiğimiz Teknova OSB’nin ve üretime elverişli ilçelerimizi kapsayan Palu-Kovancılar-Karakoçan Karma OSB’nin yatırım süreçlerinin, daha da hızlanması için desteklerinizi talep ediyoruz. Fırat Kalkınma Ajansımız ile birlikte hazırladığımız Teknova OSB altyapı işleri için ek ödenek talebimizin detaylarını tarafınıza rapor olarak arz etmekteyiz.