Taksilere yeni zorunluluk

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi'nde düzenlenen Göç Kurulu Toplantısı'nda, kaçak göçmenlerin taşınmasını engellemeye yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Taksilere yeni zorunluluk
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bugün valiliklere bir yazı göndereceklerini, taksilere ve tır parklarına yönelik yeni bir adım atacaklarını vurgulayan Soylu, şunları söyledi:

"Taksilerle il dışına yabancı yolcu taşınması halinde, taksicilere yabancı yolcuların il dışı seyahat izin belgelerinin kontrolü yükümlülüğü getiriyoruz. Bu ne demektir? Kaçak göçmeni bir ilden bir ile taşımaya kimse aracılık etmesin. Onun için böyle bir yükümlülüğü bugün itibarıyla getiriyoruz. Şunu söyleyebilirlerdi; 'Biz taşıdık ama kaçak olduğunu bilmiyoruz.' diyebilirlerdi. Onun önüne geçiyoruz. Otobüslerde zaten bilet alırken böyle bir yükümlülük söz konusuydu. Bu yükümlülüğe uymayanlara da kanunda belirtilen cezaların kesilmesine dair bir talimat veriyoruz. İki türlü ceza var. Bilerek taşıdığı tespit edilirse insan kaçakçılığına girer. Aynı zamanda bununla beraber valilikler idari emir yayınladıkları için de idari para cezasına girer. Hem adli hem de idari olarak."

Aynı talimatla tır ve kamyon parklarına ilişkin bir tedbir getirdiklerini dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

"Tır kasalarının brandalarını keserek içlerine kaçak yolcu alınmasına karşı tır parklarına kamera sistemi kurmayı ve diğer güvenlik tedbirlerini almayı da tedbir olarak getiriyoruz. Burada da bazı tırların kasalarında taşınıyor. 'Brandayı kestiler, içeri girdiler, benim bilgim yok.' diyorlar. Buna ait bir tedbiri de göçmen kaçakçılığıyla mücadele başlığı altında getiriyoruz."

"2016'DAN BUGÜNE SINIR DIŞI EDİLEN KAÇAK GÖÇMEN SAYISI 331 BİN 839"

Soylu, Türkiye'nin göç yönetimini "düzensiz göçle mücadele", "düzenli göçün yönetimi" ve "uyum çalışmaları" üzerine kurguladığını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, "Bizim sınır güvenliği çalışmalarımızı eleştirenlere şöyle bir kıyas sunmak isterim: ABD, Başkan Trump döneminde 128 kilometresi sıfırdan olmak üzere toplam 725 kilometre sınır duvarı inşa etti. Biz ise çok daha zor bir coğrafyada 1028 kilometre duvar inşa ettik. İnşaatı devam edenler ve ihale sürecinde olanlarla toplam sınır güvenlik duvarı uzunluğumuz 1316 kilometre olacak, İran, Suriye, Irak sınırları." bilgisini paylaştı.

Sınırlarda güvenlik yolları, aydınlatma, optik kule ve termal kamera kurulumlarına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten Soylu, 2016'dan bugüne kadar sınır dışı edilen kaçak göçmen sayısının 331 bin 839 olduğunu bildirdi.

Uyum politikalarına da değinen Soylu, eğitimlerle 650 binin üzerinde kişiye ulaşıldığını anlattı.

Bakan Soylu, "11 yıl içinde dünyanın takdirini kazanmış, insanlığa örnek ev sahipliği ve göç yönetimi ortaya koyduğumuz aşikardır." diye konuştu.

Gelişmiş Batılı ülkelerin göç üreten coğrafyalarda vekalet savaşlarını körüklediğinin altını çizen Soylu, buna karşı Türkiye'nin insana, komşuya, geçmişe ve geleceğe sahip çıkmasının Batı tarafından kıskanıldığını ifade etti.